Značení má sloužit především jako pomoc složkám IZS v rámci orientace při nehodách, záchranách lidského zdraví a života a dalších nepředvídatelných situacích, které se mohou v ulicích města stát.
S iniciativou přišel lékař zdravotnické záchranné služby a zastupitel Milan Brázdil: „Z vlastní pětadvacetileté zkušenosti lékaře zdravotnické záchranné služby vím, že záchranáři a operátoři by tento systém navigace uvítali. V některých případech by jim mohl opravdu výrazně pomoci. Zvláště tehdy, kdy volající neví přesně, kde se nachází a na rychlosti zásahu záchranářů závisí lidské životy. Jsem si jistý, že i kdyby navrhované řešení mělo pomoci byť jednomu jedinému člověku, tak se vyplatí.“
Systém zlepšuje orientaci v místě vzniklých kritických situací. V okamžiku vzniku takové situace může občan zavolat na linku tísňového volání a pokud si není přesně jistý svou polohou, operátor jej navede na číslo sloupu, občan číslo přečte a operátor tak bude znát jeho přesnou polohu.
„Myšlenka využít veřejné osvětlení pro záchranné složky mě napadla na minulém jednání zastupitelstva, kdy se projednávalo pojmenování nové ulice, která měla nést velmi podobný název jako již existující ulice. Upozornil jsem, že může vzniknout problém při ohlašování místa pro zásah záchranné služby. V tu chvíli mě napadlo mnoho dalších případů, kdy tento systém může pomoci nejen záchrance, ale také policii či hasičům pro přesné určení místa incidentu. Jde přece o každou vteřinu,“ dodává Brázdil.
Systém značení veřejného osvětlení pro navigaci IZS funguje v řadě českých měst, včetně Prahy. Je využíván také pro značení železničních přejezdů. „Věřím, že v otázce významu a přínosu tohoto projektu najdeme s Radou města společnou řeč,“ dodává předseda klubu zastupitelů ANO Miroslav Žbánek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV