Z připraveného bohatého programu byl tradičně velký zájem o prohlídky soudu, provázené výkladem soudců a asistentů o architektuře soudní budovy, ale i o historii a současnosti českého správního soudnictví.
Obdiv soudců za odvahu i argumentační zdatnost si vysloužili aktivní účastníci Moot Courtu. Někteří z návštěvníků se totiž s pomocí asistentů soudců bravurně vžili do rolí právních zástupců v simulovaných soudních řízeních. V jednací síni obratně argumentovali před senáty složenými ze soudců Nejvyššího správního soudu v řízení o žalobě advokátky proti rozhodnutí České advokátní komory. Řízení se uskutečnila tři a ve všech nakonec uspěla žalovaná Česká advokátní komora, která advokátku shledala vinnou z kárného provinění spočívajícího ve snižování důstojnosti advokátního stavu.
Podvečerní panelová diskuse se zaměřila na aktuální téma současnosti – ochranu klimatu. Moderátorkou diskuse byla místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková. Osobnosti v panelu, Eva Balounová z Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky, Jan Kratochvíl z Městského soudu v Praze (jenž nahradil původně avizovaného Tomáše Pojara z Úřadu vlády ČR, který se omluvil), Miroslav Singer z Generali CEE Holding, Veronika Tomoszková z Právnické fakulty Univerzity Palackého a Vojtěch Vomáčka z Nejvyššího správního soudu a Právnické fakulty Masarykovy univerzity, byli již předem zárukou pestrosti názorů. Ve svých příspěvcích se diskutující zaměřili zejména na limity moci soudní ve vztahu k vynucování klimatických závazků. Dotkli se ale například také otázky, zda soudy mohou kultivovat veřejnou debatu o změně klimatu či otázky prospěšnosti klimatického aktivismu. Omluvený předseda soudu Karel Šimka pozdravil panelisty i návštěvníky přes vzdálené připojení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva