Tým odborníků kolem Richarda Murphyho z Tax Research UK vypracoval pro Evropský parlament studii o daňových únicích.
Podle této studie, únik kapitálu, šedá ekonomika a různé daňové optimalizace, kterými se podniky snaží vyhnout daním, připraví státy Evropské unie každoročně o zhruba 1 bilion eur na daňových výnosech. Tato ztráta veřejných příjmů hraje podstatnou roli ve výši deficitů státních rozpočtů a nárůstu státních zadlužení, což nepříznivě ovlivňuje úroveň veřejných investic, růstu a zaměstnanosti. Podle této britské studie jenom české veřejné rozpočty přišly v roce 2009 o 230 miliard Kč. V této souvislosti EU si vytyčila v jednom z akčních plánů snížit tento deficit do roku 2020 na polovinu.
Ovšem nejen v členských zemích EU se firmy vyhýbají placení daní a hledají různé kličky v platných normách, nebo rovnou přesídlí do některé ze zemí, kde je daňová politika volnější. V této souvislosti je třeba, aby všechny členské státy uplatňovaly vůči daňovým rájům společný evropský přístup.
Daňové ráje nemusí být na karibských ostrovech
Pro představu: v roce 2013 je z členských zemí EU nejvyšší sazba daně pro firmy ve Francii (36,1 %), na Maltě (35 %) a v Belgii (34 %). Nejnižší je sazba daně pro právnické osoby v Bulharsku a Kypru (10 %) a Irsku (12,5 %). V Německu je stanovena ve výši 25,0% ze zisku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD