Černohorský (Piráti): Odkaz není zločin. Čínský internet v ČR nechceme

22.01.2016 10:46 | Zprávy

Pirátská strana trestně stíhána za provozování nekomerčního webu s odkazy. Piráti trvají na tom, že odkaz není zločin - čínský internet v ČR nechceme.

Černohorský (Piráti): Odkaz není zločin. Čínský internet v ČR nechceme
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Česká pirátská strana, logo

Český internet čeká přelomový politický proces! Pirátská strana ve čtvrtek 21. ledna obdržela usnesení o zahájení trestního stíhání. Důvodem je dlouhodobá politická kampaň s názvem„Odkaz není zločin“, v jejímž rámci strana provozuje nekomerční web sledujuserialy.cz, a poukazuje tak na absurdní výklad autorského zákona v prostředí Internetu. 

Vyšetřování policie České republiky bylo zahájeno na základě udání České protipirátské unie, která v České republice lobuje ve prospěch zábavního průmyslu a doposud podávala trestní oznámení pouze na studenty. 

„Soudní spor Piráti vítají. Dosavadním terčem šikany České protipirátské unie byli vždy náhodně vybraní jednotlivci. Jejich pozice byla nerovná, protože proti nim vždy stál právní aparát lobbistických organizací, které současný represivní kopírovací monopol prosazují. Nyní se situace změnila. Namísto středoškoláků se musí lobbisti copyrightového průmyslu vypořádat s politickou stranou, která odkazovací web neprovozovala pro peníze, ale protože jsme přesvědčeni, že odkaz není a nemá být zločin,“ říká předseda Pirátů Lukáš Černohorský. 

„Naším cílem je změnit zákon o kopírovacím monopolu, nesprávně vydávaný za autorský zákon tak, aby už lidem nehrozily milionové pokuty za sdílení kultury s přáteli. Než se nám to ale podaří, budeme prostřednictvím soudů bojovat o to, jak ho policie vykládá a uplatňuje. Proto jsme se rozhodli provozovat odkazovací web sami, aby se Protipirátská unie a další lobbisté nemohli ohánět precedenty vysouzenými na středoškolácích, kteří ani neměli na advokáta. Internet je příliš důležitý na to, abychom ho přenechali organizacím jako je ČPÚ,“ uzavírá Černohorský. 

Pokud bychom přijali optiku, kterou policie v této kauze uplatnila na Pirátskou stranu, musely by být v nejbližších dnech obviněny také servery Facebook, Twitter či Youtube. Ty totiž na rozdíl od odkazovacích webů videa nejen kopírují, ale na jejich šíření a přehrávání vydělávají.

Pirátská strana hodlá v nejbližších dnech oslovit širokou veřejnost, organizace i jednotlivce, kterým není svoboda internetu lhostejná, a uspořádat velkou demonstraci za Svobodný internet v ČR. Motivem přitom není jen současné trestní stíhání, ale také opakované návrhy ministrů na cenzuru a sledování internetu. 

Pokud jenom okrajově připustíme, že odkazování kamkoliv v internetu je zločin, vzdáme se zároveň posledního místa pro svobodné vyjadřování, popíráme samotnou podstatu jeho fungování.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesenská (SPD): Navýšení vlastních platů je nejen nemorální, ale také politicky neudržitelné

14:07 Lesenská (SPD): Navýšení vlastních platů je nejen nemorální, ale také politicky neudržitelné

Projev na 126. schůzi Poslanecké sněmovny dne 17. ledna 2025 k zákonu o platu a dalších náležitostec…