Červíčková (ANO): Založení firmy do hodiny, on-line a levněji

23.07.2021 10:23 | Zprávy

Senát včera posvětil novelu notářského řádu

Červíčková (ANO): Založení firmy do hodiny, on-line a levněji
Foto: ČT 24
Popisek: Monika Červíčková

Senát dnes schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností.

V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera poslankyně Moniky Červíčkové je navíc zavedení nástroje k vyšší ochraně před krádežemi firem a zlepšení dostupnosti apostilace.

„Postupná digitalizace nejrůznějších úkonů je nevyhnutelná, což ostatně ukázala i pandemie COVID-19, která zrovna na podnikatelskou sféru dopadla zvlášť citelně. Novela notářského řádu, kterou dnes posvětil Senát, je proto koncipována tak, aby podnikání usnadnila. Nejen, že se proces založení všech typů obchodních společností zkrátí díky digitalizaci až na hodinu, vedle úspory času nově podnikatelé ušetří i peníze. Se všemi právními úkony by náklady na založení společnosti on-line neměly přesáhnout 2 500 korun,“ vysvětluje předkladatelka novely, poslankyně Monika Červíčková.

Podle Červíčkové navíc novela vychází vstříc handicapovaným či starším občanům, pro které je cestování za notářem přece jen obtížnější. Nově se s ním budou moci spojit z pohodlí domova či kanceláře.

Založení společnosti rychle, levně a bezpečně

A jak by vlastně mělo založení společnosti on-line vypadat v praxi? Zatímco dosavadní způsob stále vyžaduje fyzickou přítomnost žadatele v notářské kanceláři, novela počítá s možností, že si notář potřebné údaje ověří u dotčených institucí (základní registry a informační systémy veřejné správy) a bez fyzické přítomnosti žadatele, se kterým vše vyřídí prostřednictvím zabezpečeného videopřenosu.

Posledním krokem je on-line zápis obchodní společnosti do obchodního rejstříku. Uvedený postup se navíc uplatní jak u zakládání společností s ručením omezeným, tak i všech ostatních typů obchodních společností. Notářský zápis vznikne za využití úředních průkazů vybavených čipem (podle evropské legislativy), elektronického podpisu, videokonference a NFC čtečky v mobilním telefonu.

„Pro zakládání obchodních společností, kde je kladen velký důraz na spolehlivou identifikaci žadatele jako prevence před účelovým zakládáním subjektů, jsme vytvořili vlastní zabezpečený online kanál. Díky němu budeme schopni takovým nekalým praktikám předcházet. Bezpečně, rychle a bez nutnosti fyzické návštěvy půjde založení s. r. o. u notáře vyřídit v rámci jedné hodiny,“ říká k novele notářského řádu prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

Strach z podvodných praktik je přitom v případě digitalizace zbytečný. Navrhovaný systém klade důraz na právní jistotu, bezpečnou identifikaci a eliminuje možnost použití pozměněných či padělaných dokladů totožnosti či zneužívání tzv. bílých koní jako majitelů účelově založených obchodních společností, které následně slouží k nelegální činnosti.

Ochrana proti krádežím obchodních společností i zlepšení dostupnosti apostil

Právě bezpečnost je ostatně jedním z leitmotivů novely. Ta jako nástroj proti krádeži celých obchodních společností, resp. převodu podílů v s. r. o. falšováním ověřovací doložky zavádí evidenci ověřených podpisů v elektronické podobě. Na speciální webové stránce tak bude podle jména a data narození uvedených v ověřovací doložce podpisu možné zjistit, zda je doložka pravá. Zvýší se tím nejen bezpečnost převodů ve společnostech, ale také v katastru nemovitostí.

Další změnou, s níž novela přichází, je zlepšení dostupnosti apostil. Dosud lze k notářské listině získat apostilu (doložku veřejných listin prokazující podpis a otisk razítka notáře na listině za účelem jejího použití v zahraničí) pouze v Praze na Ministerstvu spravedlnosti nebo od zprostředkovatele. Novela oproti tomu počítá s vydáváním apostil regionálními notářskými komorami, což opět usnadní život podnikatelské veřejnosti, která tyto služby využívá.

Aby se stihli notáři na veškeré změny po technické stránce připravit, nabývá novela účinnosti 1. září tohoto roku. „Mírou digitalizace, kterou novela přináší, se Česká republika přiblíží evropskému standardu. Věřím proto, že navržené změny podpoří i pan prezident a už od září tak budou v naší zemi podmínky pro podnikání příznivější. Velký dík za to patří zástupcům Notářské komory, Ministerstva spravedlnosti i Ministerstva průmyslu a obchodu, kteří se mnou od počátku loňského roku na novele pracovali a pomohli s jejím prosazením,“ dodala Červíčková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Nejhorší vláda za posledních 30 let

9:00 Vích (SPD) Nejhorší vláda za posledních 30 let

Zvýšili daně, obrali současné i budoucí důchodce, uzavřeli smlouvu na předražené americké stíhačky, …