Na webu rakouské veřejnoprávní televize ORF se píše podrobně o požárech na středomořském pobřeží Evropy a Turecka: „Téměř ve všech oblastech požárů v Řecku, ale také v Turecku a Itálii šlehají plameny s nezmenšenou intenzitou. Starosta řeckého přístavního města Istiaia Giannis Kotzias označil situaci za obzvláště tragickou: „Jsme sami. Náš konec se blíží“, řekl řeckému zpravodajskému kanálu Skai. V mnoha zemích světa lidé v současné době bojují s požáry. Situace na řeckém ostrově Evia a poloostrově Peloponés se v neděli ráno vymkla kontrole. Nejnebezpečnější požár tam zuří jižně od městečka Megalopolis. Další oheň se stále častěji stravuje okolí Olympie směrem do hustě zalesněné hornaté Arcadie ve vnitrozemí poloostrova. Lidé v postižených oblastech Řecka bojovali s plameny celou noc. Obyvatelé Evie se pokusili proklestit uličky v porostu traktory a zabránit tak šíření plamenů do jejich domů. Jen na tomto ostrově je ve službě zhruba 600 hasičů. Selhala elektřina a stále více vesnic je evakuováno, zatímco oheň se šíří po ostrově, který je hustě zalesněn borovicemi.
Od úterý pobřežní stráž přepravila z ostrova více než 2 000 lidí a přivedla je do bezpečí, včetně mnoha seniorů. Guvernér středního Řecka Fanis Spanos řekl televizi Skai, že situace v Euboii byla téměř týden velmi obtížná. Ohnivé fronty jsou obrovské, plocha spálené země také. Kromě řeckých hasičů je na mnoha místech rozmístěna i armáda, která má zabránit novým velkým požárům. Hasičských prací v Řecku se v následujících dnech zúčastní hasiči z Rumunska, Francie, Kypru, Chorvatska, Izraele, Velké Británie, Polska, Německa, České republiky, Slovenska, Egypta, Kataru a Kuvajtu. Podporu nabídlo i Rakousko.
Velitel řecké civilní ochrany Nikos Chardalias v sobotu večer hovořil o mimořádně obtížné situaci v celé zemi. Zdálo se, že se situace v poslední době poněkud uklidnila pouze na severu Athén. Záchranné sbory jsou však stále v pohotovosti, protože stále vznikají nové požáry, uvedl Chardalias. Mezitím je na severu Athén rozsah škod stále evidentnější. Podle prvních opatrných odhadů shořelo více než 300 domů a průmyslových budov. Obtíže způsobuje také rekonstrukce energetické sítě. „Bude to trvat až 15 dní, než bude elektřina opět všude proudit,“ řekl v neděli ráno televizi Skai technik z elektroenergetické společnosti. Bylo spáleno nebo poškozeno nejméně 1300 elektrických stožárů, které musely být vyměněny. Zásobování vodou ještě nebylo zcela obnoveno, včetně několika severních předměstí Athén, informoval deník „Kathimerini“. Ekologické škody způsobené velkou plochou vypáleného lesa zatím nelze odhadnout.
V Itálii také neustále zasahují hasiči. Jen na Sicílii zasahovali v sobotu večer více než 180krát. Další zásahy proběhly v Kalábrii na samém jihu Itálie a v Apulii u Jaderského moře. Hasiči také nahlásili v Kalábrii dva mrtvé, kteří zemřeli při lesních požárech. Tam plameny šlehaly v národním parku Aspromonte a v Parco delle Madonie východně od sicilského hlavního města Palerma. „Chráněné přírodní oblasti jsou opět v zajetí ničivých požárů“, řekl prezident Sdružení Federparchi pro parky a přírodní rezervace Giampiero Sammuri.
Zemědělské sdružení Coldiretti v nedělním prohlášení varovalo před poškozením zemědělství kvůli přetrvávajícímu suchu, zejména na jihu země. Výnos pšenice by se mohl snížit o deset procent, pokles výnosu ovocných odrůd, jako jsou třešně, broskve a nektarinky, až o 50 procent ve srovnání s běžným rokem. Sdružení Coldiretti má za povětrnostními událostmi podezření na důsledky změny klimatu. Desítky tisíc hektarů lesa, pastvin, zvířat a olivových hájů již byly spáleny. Nedostatek deště a sucho také podporovaly šíření plamenů a žhářství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV