Pro mě nejen jako pro právničku, političku, ale především jako pro člověka je hodnota lidských práv, ale s ní bohužel i spojené bezpráví, jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla jak právům, tak politice věnovat. Proto jsem se i letos zapojila do akce Maraton psaní dopisů od Amnesty International. A jsem ráda, že se mi do toho podařilo zapojit i kolegy z našeho poslaneckého klubu, kterým moc děkuji za jejich širokou podporu!
Vybrala jsem 3 příběhy. Lidé, kteří jsou nespravedlivě věznění, ve vězení mučení a jsou jim odpírána základní lidská práva. Ráda bych vám je představila a zároveň vás požádala o zapojení do této akce. Z minulosti víme, že to není zbytečná aktivita, že to může pomoct k propuštění těchto lidí, nebo alespoň zlepšení jejich podmínek ve vězení.
Mikita Zalatarou je v současnou chvíli asi jeden z nejmladších politických vězňů na celém světě. Když se loni konaly demonstrace proti zfalšovaným volbám v Bělorusku, tak tehdy 16letý Mikita šel na sraz s kamarádem. Poblíž se konala demonstrace a po zásahu policie demonstrující začali utíkat, což poradili i jemu. A on poslechl. Přijde vám naprosto absurdní, že by za toto mohl být někdo odsouzen? Bohužel se tak stalo a Mikita sedí v nápravné kolonii pro mladistvé, kde si odpykává trest 5 let odnětí svobody. Je teď dokonce umístěn na samotce a nemá dovoleno přijímat návštěvy.
Mohamed Baker je advokát z Egypta, který hájil lidská práva. Hájil klienty, které ostatní advokáti odmítali hájit, političtí vězni tam totiž nemají nárok na právníka. Už od roku 2019, kde je podrobován mučení – odpírají mu spánek, matraci, ale i teplou vodu, nemůže se stýkat ani se svou rodinou. A to bez toho, aniž by byl postaven před soud a možnosti se hájit. Byl přitom falešně obviněn z terorismu.
Čang Čan je jedna z odvážných novinářek, která se při začátku pandemie rozhodla cestovat do epicentra ve Wu-chanu a pravdivě informovat o tom, co se tam ve skutečnosti děje. Tato novinářka a dříve i právnička často mluvila o cenzuře, která v Číně existuje. Krátce poté byla na 4 roky poslána do vězení, kde začala držet protestní hladovku. Její zdravotní stav se zhoršil natolik, že k soudu musela být dopravena na vozíčku, letos v červenci pak byla v kritickém stavu hospitalizována. K jejímu propuštění už vyzvaly USA, EU a Velká Británie.
Ještě jednou prosím, zapojte se také. Více informací a další příběhy naleznete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV