Europoslanec Zdechovský: O Frontexu u nás koluje řada mýtů

19.11.2016 13:17 | Zprávy

O agentuře Frontex v České republice panuje řada mýtů. Jedním z nejznámějších je ten, že je to největší cestovka v EU.

Europoslanec Zdechovský: O Frontexu u nás koluje řada mýtů
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Mnoho lidí si Evropskou agenturu pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU, známou spíše pod akronymem Frontex, představuje jako jakousi armádu EU, která by měla být na hranicích a zuby nehty ji bránit. A to, že to tak není, je údajně znakem totálního selhání jak Frontexu, tak celé EU. Většina lidí tomuto mýtu věří, protože si nikdy neotevřela internet a nezjistila si, co Frontex vlastně je a jaké má úkoly. A tento nesmysl bohužel přebrala i skupina novinářů.

Ale pojďme k faktům. Frontex tvoří 254 stálých zaměstnanců a pak policisté zaslaní jednotlivými státy na mise, kteří od roku 2004 pomáhají státům Evropské unie a zemím přidruženým k Schengenu se správou vnějších hranic. Přispívá rovněž k harmonizaci hraničních kontrol v celé Unii. Ve všech oblastech své činnosti (operace, analýza rizik, výcvik, výzkum a vývoj a navracení migrantů) působí pouze jako koordinátor, který zřizuje speciální sítě mezi pohraničními orgány.

To ale nyní chceme změnit, proto byla schválená evropská Pohraniční a pobřežní stráž v počtu 1 500 osob, která by měla vedle své koordinační funkce začít plnit funkci fyzické ochrany. Nejde to však bez peněz. Proto jsem se jako stálý zpravodaj Evropské lidové strany (EPP) k rozpočtu zasadil o výrazné navýšení finančních prostředků agentuře. 

V konkrétních číslech byly výdaje na bezpečnost a občanství navýšeny z 2018,5 mil. EUR v roce 2015, na plánovaných 4052 mil EUR v roce 2016 a pro rok 2017 je předběžně schváleno 4272,4 mil. EUR. Finance předně půjdou na zřizování dalších hotspotů, neboli center, kde budou moci být žadatelé o azyl rychle identifikováni a registrováni, boj s pašeráky a hlavně koordinaci návratů neúspěšných žadatelů.

Frontex operuje až v mezinárodních vodách a při různých záchranných akcích se objevuje, protože je potřeba zajistit registraci a identifikaci přicházejících včetně jejich zajištění bezpečnostními složkami jednotlivých států tak, aby u neoprávněných žadatelů o azyl mohlo být co nejrychleji zorganizováno navrácení do zemí původu. Jinými slovy z logiky věci nikoho přes hranice nevozí a srovnání s cestovkou proto považuji za naprosto zcestné.

Více informací ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koten (SPD): Ukrajinští občané již nechtějí válčit a vojáci hromadně dezertují

22:31 Koten (SPD): Ukrajinští občané již nechtějí válčit a vojáci hromadně dezertují

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k válce na Ukrajině.