Náměstkyně Šárka Prachařová na přímý dotaz opozičních zastupitelů z klubu Liberec otevřený lidem musela přiznat, že jediný připravovaný projekt na novou cyklostezku v Liberci zkolaboval. Jde o cyklostezku na Hodkovice nad Mohelkou. Na projektu se pracuje od ledna 2021, externí projektová společnost pracovala za sjednanou odměnu zhruba 2 miliony Kč. Nyní byl ale projekt zastaven, neboť předpokládané náklady na 1,5 km cyklostezky vystoupaly na neuvěřitelných 50 mil. Kč.1
„Po více než čtyřech letech projektování zjistila náměstkyně Prachařová, že projekt nedává smysl. Jak je tohle možné? Jak je možné, že se nekontrolovaly průběžné výstupy projektových prací? Má vůbec náměstkyně Prachařová povědomí o tom, co se v jejím rezortu děje?“ ptá se Jindřich Felcman (Zelení / Liberec otevřený lidem).
Peníze z evropských dotací připravené na tento projekt tak nebudou využity. Navrhuje se jejich převedení na nový povrch ulice Heřmánkova v Machníně, jak ovšem vysvětluje Jindřich Felcman, nejde ani zdaleka o plnohodnotnou náhradu: „Na ulici Heřmánkova se pouze opraví asfalt. Nic víc tam není potřeba. Jde o zadní ulici, po které již nyní cyklisté bez problému jezdí. Není tam žádný velký provoz aut, není třeba řešit bezpečnost cyklistů. Podmínky pro cyklisty v Liberci se tímto novým asfaltem tak nijak výrazně nezlepší.“
Cyklostezka je definována jako pozemní komunikace nebo její jízdní pás (nikoliv jen jízdní pruh) vyhrazená dopravní značkou pro jízdu na jízdním kole. Vyhrazení cyklostezky pro nemotorovou dopravu zajišťuje pro cyklisty bezpečí a komfort. „Oddělené cyklostezky jsou naprosto klíčové pro zranitelnější účastníky provozu, jako jsou třeba děti nebo senioři. Ti se do cyklopruhů, kde je od rychle jedoucích aut neodděluje vůbec nic, jednoduše neodváží,” vysvětluje zastupitelka za Zelené/LOL Anna Kšírová.
Taková nová cyklostezka ovšem za uplynulých sedm let pod vedením Starostů a ANO v Liberci nevznikla, žádný použitelný projekt není připraven pro nové vedení města v dalším volebním období.
„Liberec jde proti všem aktuálním trendům v dopravě. Třeba Paříž postavila v posledních letech téměř 60 kilometrů nových cyklostezek. Ve Vídni vzniklo od roku 2021 hned 100 kilometrů nových cyklostezek. A kopcovitý Lisabon množství cyklostezek za posledních pár roků rovnou zdvojnásobil – momentálně jich mají zhruba 200 kilometrů,” uvádí Kšírová, a dodává: „Z většího podílu cyklodopravy přitom profituje celé město. Vzduch je čistší, každodenní pohyb na kole je prospěšný zdraví, funguje mimo jiné jako prevence obezity,” uzavírá zastupitelka.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV