Fiala (SPD): Masivní zdražení energií v ČR citelně převyšuje růst cen ve zbytku EU

08.01.2025 6:04 | Monitoring

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k cenám energií.

Fiala (SPD): Masivní zdražení energií v ČR citelně převyšuje růst cen ve zbytku EU
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS
Popisek: Radim Fiala (SPD).

Domácnosti v žádné zemi EU nemají dražší elektřinu a plyn než ty české! Ještě výraznější je ale česká drahota po zahrnutí souvisejících daní. Po jejich zahrnutí je elektřina v Česku v paritě kupní síly o 20 % vyšší než ve třetím Německu, o 17 % vyšší než na druhém Kypru. Data pocházejí od Eurostatu. Upozornil na to ekonom Lukáš Kovanda. SPD má recept na levné energie.

Recept SPD na levnou elektřinu je jasný a hovoříme o něm dlouho: zastropovat ceny elektřiny přímo u jejích výrobců a následně i u dodavatelů, a to vše ve prospěch koncových zákazníků. Cestou k tomu je i stoprocentní státní vlastnictví společnosti ČEZ, která je z hlediska výroby, cenotvorby a distribuce elektřiny rozhodujícím subjektem v ČR. Je rovněž nezbytné prodávat v ČR vyrobenou elektřinu přímo, bez zahraničních prostředníků a komoditních burz, jejím českým spotřebitelům.

Současně musíme jako stát odmítnout nařízení EU v oblasti energetiky vyplývající z projektu Green Deal a ze systému emisních povolenek EU. Musíme si zachovat suverenitu v rozhodování o podobě našeho energetického mixu a urychleně rozšířit kapacity našich jaderných elektráren. To je cesta k zachování naší energetické soběstačnosti a bezpečnosti.

Česko za tři roky vyvezlo tolik elektřiny, kolik jí za rok vyrobí dva Temelíny, přitom elektřina českým domácnostem zdražila o 85 procent a je nejdražší v EU; masivně dovážejícím Maďarům prakticky vůbec.

„Ekonomickým paradoxem tak je, že i přes masivní vývoz elektřiny tento druh energie v Česku dramaticky zdražuje. Vždyť českým domácnostem s běžnou úrovní spotřeby elektřina mezi prvním pololetím 2021 a prvním pololetím 2024 zdražila v eurech v paritě kupní síly měny o 85 procent, takže jí teď v paritě kupní síly mají prakticky nejdražší v EU, jak plyne z dat Eurostatu,“ uvedl Kovanda. Pro srovnání, na Slovensku v daném období dle stejné statistiky zdražila o dvanáct procent, v Maďarsku o jedno procento, přičemž v Polsku o dvě procenta zlevnila.

Přitom Polsko a Maďarsko představují čisté dovozce elektřiny. Maďarsko jí v letech 2021 až 2023 v čistém vyjádření dovezlo hned 36,3 terawatthodiny, Polsko pak 4,3 terawatthodiny. Slovensko je čistým vývozcem elektřiny, byť řádově menším než Česko – v letech 2021 až 2023 vyvezlo o 1,7 terawatthodiny elektřiny více, než kolik jí dovezlo. 

„Zvláště zarážející je srovnání Česka s Maďarskem. Maďarsko totiž tedy v čistém vyjádření dovezlo v daném období tolik elektřiny, kolik jí za rok vyrobí dva Temelíny a ještě k tomu tepelná elektrárna Dětmarovice – tedy nejvýkonnější černouhelná elektrárna v Česku s roční produkcí zhruba tři terawatthodiny. Maďarské domácnosti mají ovšem navzdory tomuto masivnímu dovozu elektřinu nejlevnější – dokonce v celé EU – a i přes energetickou a inflační krizi uplynulých let se jim tedy cena elektřiny prakticky nemění,“ upozornil Kovanda.

Podobná situace panuje v případě plynu. Ten podle dat Eurostatu českým domácnostem s běžnou spotřebou při zahrnutí daní zdražil mezi prvním pololetím 2021 a prvním pololetím 2024 hned o 93 procent, zatímco maďarským dle stejné statistiky zlevnil, a to o deset procent.

„Lze argumentovat, že rozdíl je alespoň zčásti dát tím, že Maďarsko po celou uvedenou dobu odebíralo převážně relativně levný plyn z Ruska, a to potrubní cestou, zatímco Česko přecházelo také na plyn z jiných zemí. Nicméně například koncem loňska mělo Česko zhruba 95 procent plynu dovezeno z Ruska. Tento plyn však na rozdíl od Maďarska získávalo přes prostředníky, například slovenské, neboť nemělo přímý dlouhodobý kontrakt s ruskou stranou. Česko se tedy ocitlo v situaci, kdy jeho domácnosti poměrně výrazně přispívaly na ruskou válku na Ukrajině, a ještě si za to pořádně připlatily,“ říká Kovanda.

Masivní zdražení energií v Česku, zpravidla citelně převyšující růst cen v zbytku EU, je podle Kovandy klíčovým důvodem, proč Česko v uplynulých letech čelilo jedné z nejvyšších měr inflace v EU.

„Sečteno, podtrženo, Česko je největším vývozcem elektřiny a elektřinu mají jeho domácnosti přesto nejdražší – a to prakticky v celé EU – a nejvíce jim v rámci Visegrádské čtyřky zdražuje. Zato Maďarsko je z daných zemí největším dovozcem elektřiny, jeho domácnosti mají navzdory tomu elektřinu nejlevnější – dokonce v celé EU – a i přes energetickou a inflační krizi uplynulých let se Maďarům cena elektřiny prakticky nemění.

Žebříček TOP 5 zemí EU podle nejdražší elektřiny pro domácnosti:
1. Česko
2. Irsko
3. Lotyšsko
4. Rakousko
5. Itálie

Žebříček TOP 5 zemí EU podle nejdražšího zemního plynu pro domácnosti:
1. Česko
2. Portugalsko
3. Rakousko
4. Lotyšsko
5. Švédsko

Data: Eurostat, 2024; v eurech, v paritě kupní síly měny

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 4 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Koten (SPD): Ukrajinští občané již nechtějí válčit a vojáci hromadně dezertují

22:31 Koten (SPD): Ukrajinští občané již nechtějí válčit a vojáci hromadně dezertují

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k válce na Ukrajině.