Zahraniční potravinové řetězce mají v ČR dvakrát větší marže než v Německu. Došlápneme si na zahraniční řetězce a nadnárodní korporace. Takže znovu vidíme, že jsme pro západoevropské země v postavení ekonomické i politické kolonie. Lidé u nás berou ve srovnání s Německem, Rakouskem a dalšími státy násobně menší mzdy, ale potraviny jsou u nás v mnoha případech dražší.
Zahraniční firmy a nadnárodní korporace navíc mnohdy daní mimo Českou republiku a kapitál a svůj zisk vyváží pryč. SPD prosazuje zdanění nadnárodních korporací formou srážkové daně. A pokud jde o ceny potravin, pomoci může zvýšení pokut a jejich častější udělování za prohřešky řetězců v hygieně či chybně deklarovaných slevových akcí, pokud by řetězce pokračovaly ve své praxi předražování zboží českým spotřebitelům.
Zatímco Kaufland loni v Česku dosáhl provozní ziskové marže téměř čtyř procent, německé Kauflandy měly tuto marži poloviční, vyplývá z porovnání údajů databáze Orbis společnosti Moody’s. Lidl měl v Česku ziskovou marži ještě vyšší. Loni činila 6,3 procenta, a o rok dříve dokonce sedm procent. V Německu podle posledních dostupných dat z předloňska dosahoval srovnatelný údaj o maržích jen 2,7 procenta. Informovaly o tom Novinky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV