Když jsem dostal v prosinci roku 2018 šanci účastnit se velké mezinárodní konference v Pekingu, kterou uspořádala KS Číny k otázce mezinárodní bezpečnosti, ještě jsem netušil, jak velký význam tato konference bude mít. Jen připomínám, že konference se zúčastnilo více než 600 delegátů zastupující různé politické strany ze 120 zemí světa a 27 mezinárodních organizací.
Podrobnou informaci jsem po příjezdu zveřejnil nejen pro KSČM, ale také jsem publikoval velké množství článků, protože opravdu bylo o čem mluvit a psát. Závěrečný dokument konference totiž byl a zůstává skutečně velmi závažný. Zcela totiž akceptoval a přijal návrh prezidenta Si Ťin Pchinga o odpovědnosti za mírový sdílený osud lidstva. Hlavní odpovědnost podle dokumentu nesou politické strany a samozřejmě jimi vytvořené ústavní orgány v jednotlivých státech, které se po volbách vytvářejí.
Jen připomínám, že na konferenci vedle sebe seděli zástupci např. Republikánské strany USA a Strany Jednotné Rusko, stejně jako zástupce Německé CDU, naší KSČM nebo jiných konzervativních, liberálních, socialistických či komunistických stran ze všech kontinentů. Proto mne v situaci, kterou právě prožíváme nejen při vyostřeném konfliktu na Ukrajině, ale třeba v pokračujících bojích na středním východě, neklidu v některých Afrických zemích či Jižní Americe nepřekvapilo, ale potěšilo, že Čína 22. 2. 2023 zveřejnila koncepční dokument o globální bezpečnosti iniciovaný Si Ťin-pchingem.
Nový dokument obsahuje šest zásad pro globální bezpečnost – konkrétní priority a nástroje posílení bezpečnosti popisuje z čínské perspektivy. Jak jsem očekával, Čínský prezident tak koncepci inicioval v reakci na konflikty a bezpečnostní výzvy v současném světě. Není podivu nad tím, že ve zveřejněném dokumentu vyzývá k soudržnosti během přizpůsobování se hlubokým změnám v mezinárodním prostředí a k tomu, aby se země při reakci na složité a vzájemně provázané bezpečnostní výzvy řídily zásadou vzájemné výhodnosti.
Cíl je jasný, řešit základní příčiny mezinárodních konfliktů, zlepšit mechanismy globálního řízení bezpečnosti a podpořit společné mezinárodní úsilí o zajištění stability, trvalého míru a rozvoje na celém světě. Text obsahuje šest principů, které Čína navrhuje jako základ globální bezpečnosti, které vychází z příštího jediného možného uspořádání, tedy multipolárního světa. Každé jiné uspořádání, totiž skutečný mírový rozvoj nezajišťuje (obnovení bipolárního světa, pax americana nebo chaos, jak správně popsal Oskar Krejčí). Jde o:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV