Gregorová (Piráti): Balkánské zbraně končí v rukou teroristů, problém by mohla vyřešit nová agentura

06.02.2021 7:35 | Zprávy

Europoslankyně Markéta Gregorová uspořádala mezinárodní debatu o nelegálním vývozu zbraní z Balkánských zemí. Představila na ní závěry mezinárodní studie od organizace Tactics Institute, která odhaluje nelegální zásoby zbraní z válečné éry a na ně navázanou korupční síť. „Těmito zbraněmi byly páchány nejhorší teroristické útoky v Evropě.“

Gregorová (Piráti): Balkánské zbraně končí v rukou teroristů, problém by mohla vyřešit nová agentura
Foto: Wikipedia
Popisek: Markéta Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová uspořádala na půdě Evropského parlamentu online mezinárodní debatu o exportu zbraní. Představila na ní závěry zásadní studie Tactics Institute o tzv. zajatých státech, tedy menších, ekonomicky slabších státech, jejichž pozice zneužívají větší státy a hráči na trhu - a související korupční síti s nelegálními zbraněmi z Balkánských zemí. Ta představuje obrovské bezpečnostní riziko.

„Pro příklad nemusíme chodit daleko: pro nejsmrtelnější teroristický útok v Evropě v nedávné době, v Paříži v roce 2015, použili útočníci zbraně dříve používané jugoslávskou lidovou armádou a modely vyrobené v Albánii,“ upozorňuje Gregorová.

Při pátečním setkání, k němuž Gregorová přizvala i kolegu z českého Parlamentu Jana Lipavského, se diskutovalo o možnostech řešení: „Jednou ze skloňovaných možností bylo například vytvoření agentury, která se zbraní zbaví a státy za ně bude kompenzovat, aby měly motivaci spolupracovat a zpřetrhaly své vazby na černý trh. Podobný proces proběhl i po pádu sovětského svazu při zabezpečování jaderného arzenálu,“ připomíná Gregorová.

„Zbraně proudící z Balkánských zemích nás staví před celou paletu problémů, která vyžaduje mnoho různých řešení. Co se týče dovozu zbraní do Evropské unie, tam je největší výzvou vymáhání existujících pravidel a podpora států na hranici Schengenského prostoru. Problematický je ale i vývoz zbraní na Blízký východ, kde je nutným prvním krokem hledání shody mezi členskými státy na tom, co jsou rizikové transakce a jak se k nim stavět,“ uvádí Lipavský.

Důležitým prvkem by se měla postupně stát i plánovaná aktualizace směrnice o dodávkách v bezpečnostním sektoru, které se bude Gregorová za Evropský parlament věnovat.

„Máme jednotný trh, ale ne jednotný regulační prostor, a to je potřeba napravit. Na evropské úrovni se mi v minulosti podařilo prosadit aktualizaci zákona, který omezuje vývoz zbraní a technologií dvojího použití do autoritářských států. Jak jsem upozorňovala, není to nějaké naivní, samospásné řešení. Jsou to ale poctivé dílčí krůčky, s nimiž se alespoň můžeme vydat správným směrem,“ dodává europoslankyně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip (KSČM): Zásady územního rozvoje a ochrana zemědělského půdního fondu

6:03 Filip (KSČM): Zásady územního rozvoje a ochrana zemědělského půdního fondu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k alternativním zdrojům energie