Gregorová (Piráti): Byl to teroristický čin s cílem vraždit

11.01.2021 21:47 | Zprávy

Komentář europoslankyně Markéty Gregorové k přepadení Kapitolu

Gregorová (Piráti): Byl to teroristický čin s cílem vraždit
Foto: Wikipedia
Popisek: Markéta Gregorová

Cítím hluboký zármutek nad zbytečnou smrtí policisty Briana Sicknicka, kterého umačkal zfanatizovaný dav ve snaze proniknout nezákonně do budovy kongresu. Položil svůj život při obraně demokraticky zvolených reprezentantů, ale i při obraně demokratických zákonů a principů. Stejně zbytečná je i smrt dalších obětí, které zemřely při davovém šílenství, jehož se aktivně účastnily na vlastní nebezpečí.

Oproti prvotním obrázkům z médií začíná být patrné, že násilný útok na Kapitol ve skutečnosti vykazoval znaky organizovaného a mimořádně násilného teroristického činu, jehož cílem nebylo nic menšího než vraždění: ve vazbě je člověk, který měl v plánu popravit předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, FBI už má v hledáčku dokonce jednoho z členů republikánskéhp výboru v Georgii, který na videu vzkazuje, že Kapitol lehne popelem, jádro výtržníků otevřeně sdílelo fantazii, že po vniknutí do budovy zavraždí viceprezidenta Mika Pence a oběsí ho jako zrádce…

Přepadení Kapitolu nebylo ničím spontánním. Krok za krokem je vyprovokovali, podněcovali a v podstatě tak spoluorganizovali politici v čele s prezidentem Donaldem Trumpem. Výtržníci, kteří se aktivně podíleli na tomto aktu, budou postupně povoláni před sparavedlnost. A je ironií osudu, že o tvrdosti jejich trestů rozhodl sám Donald Trump, který před časem výrazně zpřísnil tresty za újmu na federálním majetku v reakci na protesty Black Lives Matter.

Tím to ale nesmí za žádnou cenu skončit. Před stejnou spravedlností musí stanout i objektivní strůjce této tragédie, která nemá v demokratických dějinách obdoby. Trumpovo jednání stálo život pět Američanů a vystavilo ohrožení demokraticky zvolené reprezentanty, kteří byli buďto evakuováni, nebo se museli několik hodin barikádovat ve svých kancelářích jako při převratu v nějaké vojenské juntě. Prvním krokem k uzdravování největší demokracie světa tak musí být jeho ústavní odstranění z úřadu bez prodlení. To může uplatněním 25. dodatku vykonat sám viceprezident Mike Pence. Pokud tak neučiní, je třeba odstranit Trumpa z úřadu hlasováním.

Trump nevyužil možnost uznat porážku ve volbách a důstojně úřad přenechat svému nástupci. Definitivně tak určil, jak na něj budou dějiny pamatovat: jako na zbabělce, který neumí prohrávat a neváhá pro tuto svou slabost obětovat životy Američanů. Spojené státy to teď musí stvrdit ústavou a provést jeho impeachment.

Autorka je europoslankyně a působí ve výboru pro zahraniční věci

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Co nám vlastně zbývá?

16:02 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Co nám vlastně zbývá?

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině