Hannig (Rozumní): Dětinskost vede k sebezáhubě aneb Zmrzlá Evropa

06.12.2022 12:45 | Tisková zpráva

Vrátil jsem se z USA, kde jsem byl na oslavě padesátin syna, profesora statistiky na prestižní univerzitě. A zaujal mne v časopise The Economist zajímavý článek: Frozen out s obrázkem vymrznutého světadílu.

Hannig (Rozumní): Dětinskost vede k sebezáhubě aneb Zmrzlá Evropa
Foto: Vít Hassan
Popisek: Petr Hannig

Ještě k názvu, což se mi nevešlo do perexu. Frozen out, volně přeloženo Zmrzlá Evropa, či spíše od tepla odříznutá Evropa, či dokonce (a tom ten článek je, nebo jsem jej tak pochopil) vyšachovaná (ekonomicky) Evropa.

Možná se někteří čtenáři blogů na iDnes divili, že jsem se tak dlouho neozval s novým článkem. Ne nechci ztratit kontakt s mými čtenáři na blozích iDnes a nezahazuji flintu do žita pod tíhou devastující kritiky zdejšího „uličního výboru“. Naopak mne neustále nakopává k dalším, pro „uliční výbor“, zcela provokujícím článkům. A ten dnešní bude „echt“.

Začetl jsem se do časopisu The Economist, předního média, který čte univerzitní společenská vrstva. Mimochodem, můj syn je přesně na té „správné straně barikády“ na té samé, kterou zde prezentuje zdejší „uliční výbor“. A protože se v Americe zásadně nemluví ve společnosti o třech věcech, o náboženství, výdělcích a politice, tak jsem v brzku zanechal přesvědčování svého syna, že už české domácí politice nerozumí a že by tedy neměl k ní zaujímat českými médii prezentovaná stanoviska.

Nicméně, syn je český vlastenec v tom směru, že děti učí česky, mají české internetové hodiny, chodily do české mateřské školky, na 28. října se vyvěšuje česká vlajka, a všichni kolegové, profesoři vědí, že je české národnosti a je na to náležitě hrdý. Ale, prostě, tak jako my jsme v době socialismu neviděli v té kapitalistické dálce mimo blyštivých kladů i zapáchající zápory, tak i on necítí v pohodě nízkých cen za topení (60 dolarů za měsíční topení celého domu), pohonné hmoty (19 Kč za litr benzinu), elektrickou energii, potraviny a oblečení, problémy, které sužují nejenom chudší vrstvy, ale i střední vrstvu českého obyvatelstva.

Takže k meritu věci. Po tom, co jsem si přečetl jedno vydání na stole ležícího The Economistu, mi řekl: „Tati, to se ti určitě líbilo“. A taky, že jo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peštová (ANO): Je otázkou, jestli se České republice nevyplatí raději platit pokuty

15:14 Peštová (ANO): Je otázkou, jestli se České republice nevyplatí raději platit pokuty

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…