Havlíček (ANO): 7 až 9 000 korun za megawatthodinu je moc

13.12.2022 19:02 | Zprávy

Projev na 48. schůzi Poslanecké sněmovny dne 13. prosince 2022 k zastropování cen elektřiny..

Havlíček (ANO): 7 až 9 000 korun za megawatthodinu je moc
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý vicepremiér, místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček

Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, předtím, než přednesu název mého bodu, který bych si přál zařadit, tak prosím vyslechněte zdůvodnění tohoto bodu.

Pojďme si zrekapitulovat velmi smutnou podívanou zastropování energií v České republice. Je to nekonečná telenovela, která začíná gradovat. Pouze připomenu, že jsme od února tohoto roku žádali o přípravu režimu zastropování pro domácnosti a pro firmy, od července velmi důrazně s ohledem na vyvíjející se situaci. Odpovědí byl výsměch a ještě na konci srpna ústy pana ministra průmyslu a pana předsedy vlády se jasně sdělovalo, že nebude žádné zastropování, že to je řešení z populistického a extremistického tábora, aby se několik hodin poté přišlo s tím, že se bude zastropovávat. Bohužel nebylo připraveno vůbec nic do konce srpna, v důsledku čehož nastal neskutečný zmatek a začalo se narychlo vše připravovat, nikoliv už ovšem na Ministerstvu průmyslu a obchodu, kde je na to dostatek kompetentních lidí, ale vše se začalo připravovat zmateně na Úřadu vlády, kde už to nečinili lidé, kteří jsou za to odpovědni, ale lidé, kteří se narychlo nabrali z energetických společností, respektive ze společností, které dělají poradenství v oblasti energetiky. A společně se začalo toto dávat dohromady. Podle toho to také vypadá.

Zastropovalo se na částce, včetně DPH, včetně všech poplatků, u elektřiny mezi 7 až 9 000 korunami za megawatthodinu, ačkoliv jsme jasně upozorňovali na to, že to je zbytečně vysoko s ohledem na to, za kolik dokážeme elektřinu vyrábět, a i s ohledem na to, jak se zastropovává v okolních zemích. Jaký je stav v zemích okolo nás? Česká republika zastropování energie v tomhletom případě včetně DPH bez poplatku šest tisíc korun a padesát, Polsko 3 600 korun, Slovensko 1 500 korun, Rakousko 2 400 korun a Německo - to jediné má vyšší zastropování - na úrovni 9 700 korun za megawatthodinu, nicméně pro firmy na úrovni 3 200 korun za megawatthodinu pro velké firmy.

V každém případě po všech těchto zmatcích a vysoko nastaveném stropu dochází k tomu, že je zastropováno, je to schváleno, energetické firmy začínají posílat, tak jak musí, zálohové faktury, které logicky zohledňují již tuto nižší částku, čili tu zastropovanou částku, která bude od 1. ledna, ale ty zálohové faktury posílají už od listopadu a od prosince.

Dodnes není dohodnut kompenzační mechanismus pro tyto firmy, přeloženo do češtiny - firmy nakupují draze, prodávají, protože musí, levně a toto všechno začínají platit ze své hotovosti. Není jasné, jak bude kompenzační mechanismus vypadat, není jasné, kdy bude definitivně připraven. To pochopitelně začíná firmy docela zásadním způsobem ohrožovat, firmy - dodavatele v tomto případě, což nejsou zdaleka jenom velké firmy, které mají dostatek hotovosti, ale je mezi nimi celá řada menších firem, středních firem, kterým dochází peníze, logicky nevidí na budoucnost a jsou z tohoto úhlu pohledu docela zásadním způsobem ohroženi. Co může nastat? Může nastat to, že zákazníci těchto firem, těchto dodavatelů, opět spadnou do režimu dodavatelů poslední instance a že se pozastaví přijímání nových žádostí o dodávky elektřiny.

I z tohoto důvodu tyto firmy sepsaly varovný dopis ministrovi průmyslu a obchodu, kde jasně píší, že dramatický dopad dodávek - přesně cituji - za zastropované ceny významně zasáhne nejen naše hospodářské výsledky, ale zvyšuje i riziko nedostatku likvidity, často přesahuje naše ekonomické možnosti a ohrožuje tím i naši samotnou existenci. - Podotýkám, že dva měsíce víme o tom, jak tento strop bude fungovat, dva měsíce víme o tom, že bude od 1. ledna, dva měsíce víme o tom, že se od listopadu a od prosince budou posílat zálohové faktury, nicméně nic takového hotovo v tuto chvíli není.

Jenom podotýkám, že podle zákona mají dodavatelé nárok na úhradu této ztráty, která jim v důsledku této stanovené ceny vznikla, to znamená, je to povinnost státu. Logická tedy otázka je, jakým způsobem se toto bude řešit, kdy to bude vyřešeno a jakým způsobem se ta kompenzace bude provádět s ohledem na její výši?

Takže já prosím paní místopředsedkyni o zařazení mého bodu, který by se nazýval Zpoždění kompenzací pro dodavatele energií v souvislosti se zastropováním cen energií - aby se to zařadilo jako první bod dnešního jednání. Děkuji.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokorná Jermanová (ANO): Kandidát na eurokomisaře Josef Síkela - žádné překvapení

21:03 Pokorná Jermanová (ANO): Kandidát na eurokomisaře Josef Síkela - žádné překvapení

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke "grilování" Jozefa Síkely v Evropském parlamentu