Hejtman Grolich: Díky datům z nemocnic známe silné i slabé stránky

30.05.2022 18:20 | Zprávy

Datové sklady jihomoravských nemocnic pomůžou ke zlepšení zdraví obyvatel a dostupnosti péče v kraji

Hejtman Grolich: Díky datům z nemocnic známe silné i slabé stránky
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Grolich

Rozsáhlý projekt analýz zaměřených na hodnocení zdravotního stavu populace a na evaluaci silných a slabých míst v poskytování zdravotní péče zahájilo vedení Jihomoravského kraje ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR, Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR a Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity.  Základním zdrojem informací je nový Národní zdravotnický informační systém a dále lokální data z vybudovaných datových skladů nemocnic. Jedním z výstupů projektu budou predikce pravděpodobného vývoje v klíčových segmentech péče a s nimi spojené koncepce navrhující opatření pro zlepšení zdraví obyvatel a zvýšení dostupnosti kvalitní péče. Analytické podklady budou pravidelně publikovány ZDE.

Úvodní seminář k projektu pořádaný 30. 5. 2022 shrnuje hlavní závěry dosavadních analýz se zaměřením na zdravotní dopad epidemie COVID-19. Jako model dokládající význam predikcí představuje pravděpodobný vývoj segmentu péče v závěru života pacientů a související koncepce paliativní péče v regionu. Koncepční rozvoj zdravotních a zdravotně sociálních služeb je jednou z hlavních priorit Jihomoravského kraje.

„Data z našich nemocnic v regionu jsou odrazovým můstkem pro nastavení dalšího vývoje jihomoravského zdravotnictví. Díky nim známe silné i slabé stránky. Rozsáhlá analýza populačních dat nám umožní nastavit zdravotnictví podle toho, kteří lidé potřebují nebo budou potřebovat lékařskou péči, a to v co nejvyšší kvalitě,“ vysvětlil jihomoravský hejtman Jan Grolich.

„Jsem velmi rád, že právě Jihomoravský kraj je jedním z prvních, kde začíná koncepční tvorba zdravotnických koncepcí opřená o reálná data. Nejen proto, že jde o můj rodný region, ve kterém působím i jako lékař, ale také proto, že jde o kraj v mnoha směrech reprezentativní pro celou populaci ČR. Řadu výstupů projektu tak budeme moci převzít i jako vzor pro práci ministerstva,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „Za jeden z nejvážnějších výstupů dosavadních analýz považuji doložený propad návštěvnosti preventivních programů během epidemie COVID-19. Tomu musíme věnovat intenzivní pozornost, neboť hrozící pozdní záchyt závažných onemocnění, například nádorů, by měl velmi negativní dopad. Velmi vyzývám všechny občany, kteří z různých důvodů prevenci během epidemie zanedbali, aby co nejdříve využili nabídky preventivních prohlídek a screeningů plně hrazených z veřejného zdravotního pojištění“.

Populace JMK velmi významně stárne, přibývá obyvatel v seniorním věku a pacientů s dlouhodobými zdravotními potížemi. Počet osob produktivního věku (15-64 let) připadajících na jednu osobu v postproduktivním věku (65 let a více) klesne ze stávající hodnoty 3,2 na 2,8 v roce 2030 a 2,4 v roce 2040. Demografické stárnutí sebou nevyhnutelně nese nárůst nemocnosti, v dalších 20 letech musíme počítat s nárůstem počtu onkologických a kardiologických onemocnění a pacientů s vážným diabetem až o 20 % za každých deset let. Zdravotní stav populace JMK nadto není uspokojivý, byť v rámci ČR patří spíše k lepším. Více než 67 % seniorů ve věku 65+ trpí nějakou vážnou chronickou nemocí.

Jihomoravský kraj patří mezi velmi málo regionů ČR, které zajišťují plnohodnotné a kompletní spektrum zdravotních služeb pro své obyvatele. Migrace obyvatel za péčí mimo region je velmi nízká a zdůvodnitelná objektivními faktory. Zdravotnictví kraje tak pokrývá více než 96 % všech potřeb populace na území kraje. Pro vybrané oblasti vysoce specializované péče je JMK nadto přirozeným spádem i pro obyvatele sousedních regionů. Zejména akutní nemocniční péče v kraji dosahuje dlouhodobě nadprůměrných výsledků v hodnotách nemocniční mortality a přežití dosahovaného u vážně nemocných pacientů.

Robustnost a kapacitu zdravotních služeb JMK prověřila také epidemie COVID-19. Populace kraje patřila k nejvíce zatíženým v rámci ČR. Zejména v počtu těžkých průběhů nákazy v přepočtu na 100 tis. obyvatel převyšovala zátěž nemocnic v JMK srovnatelné regiony až o 15 %. Celkem nemocnicemi v JMK prošlo během epidemie více než 30 000 pacientů s komplikacemi COVID-19, z toho více než 5 000 s velmi vážným průběhem nákazy vyžadujícím vysoce intenzivní péči. Tato zátěž se nevyhnutelně promítla do propadu plánované nemocniční péče, počtu operací, a také bohužel do návštěvnosti preventivních programů. Propady v prevenci byly nejvyšší v roce 2020 (až o více než 18 %) a ani v roce 2021 se je nepodařilo zcela vyrovnat. Přesto v celkovém pohledu zvládli jihomoravští poskytovatelé zdravotních služeb, a zejména nemocnice, tlak epidemie nadprůměrně. Výsledky nemocniční péče byly srovnatelné nebo mírně lepší než průměr ČR a zdravotnictví zajistilo více než 95 % akutní péče o obyvatele JMK na území kraje bez nutnosti významné migrace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Nejhorší vláda za posledních 30 let

9:00 Vích (SPD) Nejhorší vláda za posledních 30 let

Zvýšili daně, obrali současné i budoucí důchodce, uzavřeli smlouvu na předražené americké stíhačky, …