V rámci této pomoci budou distribuovány prostředky na likvidaci následků povodní, jako jsou vysoušeče, košťata, lopaty, ochranné pomůcky a dezinfekční prostředky. Kromě toho bude zajištěno posouzení statiky vážně poškozených objektů, které slouží k trvalému bydlení.
Postiženým občanům bude rovněž nabídnuta psychosociální pomoc. Průzkum potřeb provádějí již v tuto chvíli neziskové organizace, jako jsou Český červený kříž, ADRA a Diecézní charita, ve všech 81 obcích, které nahlásily zasažení a škody na krizový štáb kraje. Požadavky obcí především na vysoušeče určené pro obecní majetek, jako jsou školy, budovy obecních úřadů, apod. se zasílají přímo na Krizový štáb Jihočeského kraje s konkrétním požadavkem.
„Žádáme obce, aby připravily své požadavky ještě před příjezdem zástupců neziskových organizací. Jde nám totiž o to, aby mohla být pomoc co nejrychleji zajištěna,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. „Chceme pomoci všem, kteří byli povodněmi postiženi, a nenecháme Jihočechy v této nelehké situaci samotné. Pro některé obce navíc může být nákup úklidových prostředků velká položka, a proto jsme jako kraj připraveni jim pomoci,“ dodal hejtman.
Obce mohou zaslat své požadavky na vysoušeče a další prostředky přímo na Krizový štáb Jihočeského kraje na adresu krizovy.stab@kraj-jihocesky.cz.
Obce mají také možnost nakoupit prostředky na úklid samy. Po ukončení všech úklidových prací pak mohou požádat o proplacení nákladů prostřednictvím datové schránky Jihočeského kraje. Stačí k žádosti doložit faktury či doklady o zaplacení vystavené na dotčenou obec nejdříve k 18. září 2024.
Krajská hygienická stanice apeluje na občany, aby při úklidu důsledně používali ochranné pomůcky, protože voda z povodní je velmi kontaminovaná. Pokud ochranné prostředky nepoužijí, měli by se následně důkladně vydezinfikovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV