Velké poděkování 690 dobrovolníkům od Jihočeského kraje. Konkrétně těm, kteří se přihlásili prostřednictvím dotazníku na webu kraje s nabídkou pomoci při zajištění chodu krajských zdravotnických a sociálních služeb. Webový dotazník zveřejnil kraj koncem září a je určen lidem starším 18 let. Důvodem byla snaha vytvořit dostatečnou personální rezervu pro případ nákazy či nuceného pobytu stálého personálu v karanténě kvůli viru covid-19 - řekl hejtman Martin Kuba.
„Situace není, naštěstí, již tak dramatická, ale zatím nemáme vyhráno. A proto si všech, kteří chtějí dobrovolně pomáhat, velice vážíme," zdůraznil hejtman s tím, že kraj zatím využil nabídku zhruba 70 lidí z těch, kteří dotazník vyplnili a následně byli osloveni. Dalšími dobrovolníky jsou i studenti zdravotnických a sociálních fakult, což je dáno poptávkou nemocnic a zařízení sociální péče po zdravotnických a sociálních pracovnících za chybějící personál. „I těm patří naše poděkování,“ dodal Kuba.
Seznam je k dispozici i na Panelu nestátních neziskových organizací
Nashromážděná data z dotazníku Jihočeského kraje jsou, jak uvedla náměstkyně hejtmana pro sociální věci Lucie Kozlová, v případě potřeby předávána institucím, které mají o zapojení dobrovolníků zájem. Dále je seznam dobrovolníků k dispozici i na Panelu nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje (Panel NNO). Koordinátor Panelu NNO - Český červený kříž, ve spolupráci s dalšími členy Panelu NNO pak dobrovolníkům telefonuje a řeší jejich konkrétní nasazení. „Pracovníci Panelu NNO zatím kontaktovali 101 lidí a z toho 34 našlo uplatnění v sociálních službách, například v Domově pro seniory Máj v Českých Budějovicích či v Domově důchodců Dobrá Voda u krajského města. Dvacet v jihočeských nemocnicích a 15 v krajském zařízení u rybníka Mrhal v Hlincové Hoře na Českobudějovicku. Ten je určen pro lidi, kteří jsou pozitivní na covid-19, ale nepotřebují zdravotní ani sociální péči. S dalšími 34 dotázanými se zatím na umístění nedohodli,“ nastínila náměstkyně.
423 dobrovolníků je ochotno vykonávat tuto práci dobrovolně
Z dotazníku podle Kuby například dále vyplývá, že 423 dobrovolníků je ochotno vykonávat tuto práci dobrovolně na smlouvu bez nároku na mzdu a 267 na základě uzavřené dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti s organizací poskytující sociální služby. „Dobrovolníci mají nejčastěji zájem o hlídání dětí zaměstnanců, pečovatelské úkony či pomocné práce. Z pohledu časové vytíženosti vítězí nárazově vybrané dny – například víkendy, pravidelná výpomoc na směny či nárazové denní směny. Co se lokace týče, je největší zájem vypomáhat v místě bydliště a v okrese, kde dotyční bydlí. Z pohledu obcí s rozšířenou působností připadá nejvíce zájemců z řad dobrovolníků na České Budějovice, Tábor a Písek. A 361 z 690 dobrovolníků je ochotno pracovat s osobami pozitivními na covid-19,“ shrnul hejtman.
Více informací o náboru dobrovolníků najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV