Nemocnice akutní i následné, záchranka, střední školy, dětské domovy, zařízení sociální péče, Správa a údržba silnic nebo kulturní instituce. Všechny tyto organizace zaměstnávají na deset tisíc lidí z celého regionu, poskytují svěřené veřejné služby, přitom mají jednoho společného jmenovatele, respektive stejného zřizovatele (zakladatele), kterým je Pardubický kraj. Všichni s napětím sledujeme vývoj na trhu s energiemi a situace nás vůbec netěší. Spíše naopak.
Astronomické částky se bezesporu dotknou i krajského rozpočtu, a to velmi výrazně. Co je ale horší, že kvůli probíhajícímu obchodnímu konfliktu nejsme prozatím schopni vysoutěžit ani elektrickou energii, ani zemní plyn. Přitom v uplynulých letech jsme velké prostředky investovali do nových kotelen, stejně jako většina veřejného sektoru plynových.
Jak to tedy vypadá s energiemi Pardubického kraje pro příští rok 2023? Zemní plyn i přes opakovanou soutěž se zatím nedaří vysoutěžit vůbec. Nikdo nepodal nabídku v rámci vyhlášeného výběrového řízení. Elektrická energie je na tom trochu líp, ale opravdu jen o malinko. Máme sice distributora, nemáme ovšem cenu. Stále tedy čekáme. Minulý rok jsme vysoutěžili za ceny, které se nám zdály velké. Nyní se na trhu pohybují na několikanásobku loňských. Na co se čeká?
Spekulanti kvůli různým obecným hrozbám šponují ceny, které zdaleka neodpovídají výrobním nákladům. Stát říká, že v případě potřeby budou energie na příděl, ale přitom odmítá hovořit o zastropování cen. Tváříme se na jedné straně, že trh si poradí, přitom už nyní víme, že jeho regulace bude nezbytná. Zatím ovšem necháváme ceny být.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV