Hejtman Půta: Krize je pomalu za námi a nastává čas rekapitulovat

15.05.2020 14:32 | Zprávy

Nouzový stav v souvislosti s koronavirem končí, krajský krizový štáb zasedl pětatřicetkrát a vyřešil celou řadu důležitých úkolů.

Hejtman Půta: Krize je pomalu za námi a nastává čas rekapitulovat
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK)

V pátek 15. května se zřejmě naposledy v době vyhlášeného nouzového stavu vládou České republiky sešel Krizový štáb Libereckého kraje. Ten od svého prvního zasedání ve čtvrtek 12. března pravidelně hodnotil momentální nařízení, rekapituloval splněné úkoly a samostatně inicioval řadu činností, od výroby roušek, distribuce dezinfekce, až po redukci dopravy či mimořádná opatření ve zdravotnictví a sociálních službách.

V Krizovém štábu Libereckého kraje se pravidelně scházely odborné skupiny, které měly specifické úkoly vyplývající z nařízení vlády a z vyhlášeného nouzového stavu.

Přehled činností Krizového štábu Libereckého kraje v jednotlivých oblastech včetně budoucích opatření po skončení nouzového stavu:

Doprava

Liberecký kraj redukoval dopravu z důvodu zavírání škol a omezení provozu továren a firem, kam jezdili lidé za prací. Jednalo se o omezení na železnici o zhruba 15 %, v autobusové dopravě pak o cca 20 % spojů. Odborná skupina pro dopravu ve spolupráci s Policií České republiky osadila přechodně zákazovými značkami vybraná parkoviště na turisticky hojně navštěvovaných místech. „Chtěli jsme tím zejména předejít shlukování osob ve větší míře, než povolovalo mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví České republiky. V současné době již mohou lidé na těchto místech parkovat bez problému,“ vysvětlil hejtman Martin Půta. Kraj bude postupně dle potřeby obnovovat provoz veřejné dopravy. U drážní dopravy by se měly všechny spoje vrátit do původních jízdních řádů záhy po skončení nouzového stavu. Propad tržeb v dopravě je z důvodu koronavirové krize odhadován na 36 milionů korun. Pravidla pro pendlery stanovuje ministerstvo vnitra. Jsou v aktualizované podobě ZDE.

Sociální služby 

Resort sociálních věcí reagoval na množství mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví. V zařízení sociálních služeb proto zakázal návštěvy, omezil rizikové kontakty, zajistil testování rapidtesty, vyčlenil povinnou kapacitu v pobytových službách pro nemocné COVID-19, zavedl přísná pravidla pro přijímání nových klientů či povinnou karanténu. Každý poskytovatel sociálních služeb i po skončení nouzového stavu musí zachovat základní bezpečnostní opatření. Zásoby ochranných pomůcek jsou nyní dostačující, a to na minimálně 3 měsíce. V kraji je v současné době vyčleněná kapacita pro případ nákazy v Domově pro seniory Jablonecké Paseky. Poskytovatelé sociálních služeb byli informováni o postupném harmonogramu uvolňování. Od 11. května mohou klienti v pobytových službách vycházet mimo areál. V pondělí 25. května se otevřou služby v omezeném režimu pro klienty do 50 let a budou povoleny návštěvy. Od 22. června by měly sociální služby fungovat v normálním provozu.

Zdravotnictví 

V nouzovém stavu vydal resort zdravotnictví tři rozhodnutí hejtmana Libereckého kraje týkající se zrušení neakutní péče, zákazu třetí osoby u porodu a omezení kontaktů s ošetřujícím lékařem. Jejich platnost skončila 17. dubna. Povinnost vyčlenit ve zdravotnických zařízeních lůžka splnil resort zdravotnictví v dětské části Léčebny respiračních nemocí ve Cvikově. Po ukončení nouzového stavu se bude oblast zdravotnictví vracet do standardního režimu.

Přehled vývoje onemocnění virem COVID-19 v Libereckém kraji k 13. 5. 2020

Krizový fond Libereckého kraje – financování

Výdaje na opatření v souvislosti s výskytem koronaviru v regionu byly financovány prostřednictvím Krizového fondu Libereckého kraje. Na začátku roku 2020 v něm bylo zhruba 15,5 milionu korun. Rozpočtovým opatřením ze dne 17. března se rezerva navýšila o dalších 20 milionů. Ministerstvo financí pak uvolnilo účelovou dotaci ve výši 10 milionů korun. Tato částka se ještě navýšila o padesátimilionový finanční příspěvek z ministerstva vnitra. Z důvodu akutní potřeby nákupu velkého množství ochranných pomůcek a dezinfekčních prostředků vyhlásil Liberecký kraj veřejnou sbírku Liberecký kraj sobě!, ve které se ke dni 13. 5. vybralo 2.810.610,83 korun. Celkové výdaje z krizového fondu v souvislosti s krizí činí prozatím 23,5 milionu korun. Za již odebrané nebo ještě smluvně objednané zboží a služby má být vydáno dalších 20,6 milionu.

Školy

I přes zavření škol se pedagogové, ředitelé i žáci krajských škol zapojili do boje proti koronaviru. V současné době je docházka v základních a středních školách dobrovolná. Více informací naleznete v manuálu ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ZDE. Od 25. května platí například pravidlo přítomnosti maximálně 15 žáků ve třídě s rozestupy a dodržování základních hygienických pravidel

„Krize je pomalu za námi a nastává čas rekapitulovat. Osobně mě velice potěšilo, kolik se zmobilizovalo lidí pro šití roušek a pro další pomoc, kolik jich pomáhalo, protože sami chtěli. Myslím, že celá řada z nich se rozhodla, že něco podnikne, když viděli, že převážně v těch prvních dnech je zásobování ochrannými pomůckami nedostatečné a nefunguje. Chtěl bych poděkovat firmám, které nám poskytly své technologie, prostory a zaměstnance. A zejména těm, kteří jsou během každé vážnější situace v první linii – zdravotníkům, hasičům, policistům, zaměstnancům obchodů, řidičům v dopravě a dalším důležitým a často obyčejně neobyčejným lidem, bez nichž bychom boj s koronavirem jistojistě nezvládli,“ uzavřel hejtman Martin Půta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Pane Fialo, útočíte na 98 procent národa

12:06 Schillerová (ANO): Pane Fialo, útočíte na 98 procent národa

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vánočnímu projevu premiéra Petra Fialy