Hejtman Šimek: Dynamické nákupní systémy kraj dlouhodobě využívá

19.05.2020 22:08 | Zprávy

Jihomoravský kraj byl stejně jako ostatní kraje v nouzovém stavu z velké části závislý na centrálních dodávkách.

Hejtman Šimek: Dynamické nákupní systémy kraj dlouhodobě využívá
Foto: archiv hejtmana
Popisek: Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (ANO)

Od počátku koronavirové epidemie byl zejména v roli koordinátora distribuce a k těmto účelům průběžně aktualizoval informace o stavu osobních ochranných prostředků v jednotlivých oblastech (nemocnice, poskytovatelé zdravotních služeb, domovy pro seniory, poskytovatelé sociálních služeb, doprava, školství). Celkem Jihomoravský kraj přijal z centrální distribuce, získal darem nebo nakoupil ze svého rozpočtu po dobu trvání nouzového stavu cca 850 tisíc kusů respirátorů, 5,5 milionu roušek, 3,8 milionu párů rukavic, 87 tisíc ochranných obleků, 105 tisíc brýlí, 108 tisíc odběrových a testovacích sad, 12 tisíc litrů dezinfekce a jednotky tisíc dalších ochranných prostředků. „Nouzový stav skončil, my se snažíme poučit z uplynulých měsíců a postupně si vytváříme zásobu ochranných prostředků. Během nouzového stavu jsme pro operativní zajištění potřebného zboží využívali zejména výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek. Aktuálně nastavujeme náš dynamický nákupní systém pro stabilní okruhu dodavatelů, kteří budou v budoucnu schopni efektivně a včasně zásobovat kraj a jeho příspěvkové organizace ochrannými pomůckami v souladu se zákonem,“ řekl hejtman Bohumil Šimek.

Ochranné prostředky z centrální distribuce od MV a MZČR byly rozděleny jak pro nemocnice zřizované krajem či městy, soukromá zdravotnická zařízení, tak i do sociálních služeb. Poskytovatelé zdravotních služeb byli krajem zásobováni prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Zejména sociální služby saturoval kraj mimo jiné z materiálu, který si nakoupil ze svého rozpočtu nebo dostal darem od soukromých firem (respirátory a roušky) a jednotlivých dobrovolných iniciativ (šití textilních roušek). Samozřejmě se i v této době kraj potýkal s množstvím spekulativních nabídek, a proto byly vybírány jen takové, které nabízely ochranné prostředky ověřené a funkční a za pro kraj přijatelnou cenu.

Náklady z rozpočtu Jihomoravského kraje vynaložené v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru činí k datu ukončení nouzového stavu přibližně 28 milionů Kč.
Z této částky jsou nejvýznamnější následující položky:

  • dezinfekční prostředky a suroviny na výrobu dezinfekce: 1 100 000 Kč
  • respirátory, ústenky, bavlněné roušky: 18 000 000 Kč
  • další ochranné pomůcky (obličejové štíty, ochranné brýle, rukavice, ochranné obleky): 1 700 000 Kč
  • plicní ventilátory, koncentrátory kyslíku: 6 100 000 Kč
  • lehátka, přikrývky, lůžkoviny: 500 000 Kč

Krizový štáb Jihomoravského kraje pod vedením hejtmana Bohumila Šimka byl po dobu nouzového stavu postaven před úkoly a problémy z nejrůznějších oblastí. Řešil nejen centrální distribuci osobních ochranných prostředků (OOP), ale také například školská zařízení pro potřeby zaměstnanců IZS, kapacitu lůžek ve zdravotnických zařízeních, připravenost sociálních zařízení, nedostatek odběrových sad, kapacity odběrových míst a akreditovaných laboratoří, repatriace, problematiku pendlerů, kontroly na hraničních přechodech, realizaci chytré karantény apod. V průběhu nouzového stavu bylo také vydáno celkem 21 rozhodnutí hejtmana o nařízení vykonávání péče o děti a mládež, tři rozhodnutí o nařízení regulace způsobů řízení a organizace dopravy, 474 rozhodnutí o nařízení pracovní povinnosti a pracovní výpomoci.

Jen dva dny před ukončením nouzového stavu zasedl 15. května Krizový štáb Jihomoravského kraje naposledy. „Obce s rozšířenou působností budou zajišťovat distribuci již dodaných ochranných prostředků praktickým lékařům až do 29. května a zajití také následné vrácení nevydaných OOPP zpět. Platí, že od ukončení nouzového stavu bude kraj saturovat ochrannými prostředky pouze krajem zřizované organizace, a to v případě potřeby. Zatím máme aktuální informace například z našich nemocnic, že tohoto materiálu mají dostatek. Dále jsme jako štáb uložili úkol aktualizovat Krizový plán JMK v části, která se zabývá postupy pro řešení krizové situace „Epidemie – hromadné nákazy osob“. Nadále bude samozřejmě jednat Bezpečnostní rada Jihomoravského kraje, a to podle vývoje epidemiologické situace,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

Jak následně dodal, samotný kraj je ve věci nákupů a pořizování OOPP v období po ukončení nouzového stavu připraven. Rada kraje již 27. dubna 2020 schválila dynamický nákupní systém (DNS) na dodávky ochranných zdravotnických pomůcek po ukončení tohoto krizového období. „Dynamické nákupní systémy Jihomoravský kraj dlouhodobě využívá pro nákupy kancelářských potřeb, reklamních předmětů, výpočetní techniky a tak dále. Nyní zavádíme systém také pro nákupy ochranných zdravotnických pomůcek. Během nouzového stavu kraj pro operativní zajištění potřebného zboží využíval zejména výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek. Zavedením dynamického nákupního systému by měl být zajištěn stabilní okruhu dodavatelů, kteří budou schopni efektivně a včasně zásobovat kraj a jeho příspěvkové organizace ochrannými pomůckami v souladu se zákonem,“ konstatoval Bohumil Šimek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Co nám vlastně zbývá?

16:02 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Co nám vlastně zbývá?

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině