Hejtman Štěpán: Paměť národa s pomocí kraje natočí Příběhy našich sousedů

14.09.2018 10:13 | Zprávy

Královéhradečtí zastupitelé odsouhlasili poskytnutí dotace ve výši 450 000 korun obecně prospěšné společnosti Post Bellum na projekt Příběhy našich sousedů k osmičkovým výročím z Královéhradeckého kraje. Projekt startuje již koncem září.

Hejtman Štěpán: Paměť národa s pomocí kraje natočí Příběhy našich sousedů
Foto: kr-kralovehradecky.cz
Popisek: Jiří Štěpán

„Cílem je zapojit do projektu minimálně pět středních škol z pěti vybraných měst Královéhradeckého kraje. Žáci vyzpovídají a nahrají na kameru pamětníky ve svém okolí, na kterých se podepsaly totalitní režimy. Tato iniciativa kromě prohloubení naší znalosti historie podpoří mezigenerační dialog a zlepší mezilidské vztahy. Příběhy našich sousedů velmi podporuji i z důvodu, že je zcela nezbytné, aby výuka nejmodernějších dějin na našich školách byla podporována jakýmkoliv vhodným způsobem. Přibližování osudů jednotlivců je pro žáky a studenty zároveň přibližováním celých dějin 20. století,“ řekl hejtman Jiří Štěpán.

Nahrávku pod odborným vedením svých učitelů, zaměstnanců Impulsu HK, studentů a pedagogů Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové a dokumentaristů z Post Bellum žáci zpracují a vystoupí s ní při závěrečné soutěžní slavnostní prezentaci v aule UHK a následně ve svých městech. Druhým cílem projektu je také oživit výuku soudobých dějin na českých školách a přiblížit studentům osmičková výročí.

„Projekt Příběhy našich sousedů propojuje zástupce různých generací, zároveň nabízí oživení výuky soudobých dějin na středních školách a důstojně tak protne osmičková výročí se vzděláváním.
Z nahrávek pořízených našimi žáky kraji vznikne putovní výstava, v níž se objeví pamětníci a jejich příběhy související s Královéhradeckým krajem,“ vysvětluje náměstkyně Martina Berdychová odpovědná za školství a kulturu.

Výstava bude instalovaná na veřejných místech – náměstích. Zároveň z nahrávek vzniknou tři díly pro pořad Paměť národa východních Čech pro Východočeskou televizi V1 a jeden speciální díl o realizaci tohoto projektu.

Kraj společnosti Post Bellum pomůže i jinak než finančně. „Pomůžeme jí s jednání se školami a nabízíme i vhodné prostory pro prezentaci jednotlivých výstupů v budově krajského úřadu,“ dodává hejtman Štěpán.

Od října začne motivační workshop pro studenty, objednávání studijních hodin v archivech i příprava setkání s pamětníky. V prosinci se uskuteční samotné natáčení příběhů, dohledávání informací v archivech a příprava výstupů. Následující rok v březnu uspořádá Post Bellum slavnostní prezentaci příběhů v aule Univerzity Hradec Králové spojenou s vernisáží výstavy. Venkovní výstava odstartuje svou putovní misi po závěrečné prezentaci a zastaví se na dobu 14 dní v jednotlivých městech, kde Post Bellum sestaví studentské týmy.

Výběr jednotlivých škol ještě není finální. Střední školy a gymnázia z Náchoda, Dobrušky, Police nad Metují, Hořic, ale i z dalších měst Královéhradeckého kraje se mohou do projektu hlásit
do 21. září na emailové adrese: noemi.sarickova@postbellum.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Malý (Trikolora): Politické procesy jsou zpět? A co přijde dalšího?

10:04 Malý (Trikolora): Politické procesy jsou zpět? A co přijde dalšího?

Aneb budeme tě soudit tolikrát a tak dlouho, dokud tě definitivně neodsoudíme? O vyhazovech z práce …