Slavnostní předávání ocenění soutěže se uskutečnilo online. Odborná porota na přihlášeném, tentokrát zcela nestandardním projektu Moravskoslezského kraje s názvem Jdeme na to chytře, kterému nepředcházela žádná projektová příprava, ocenila zejména pružnost promyšlených kroků, schopnost Moravskoslezského kraje velmi operativně zareagovat na situaci a lidské semknutí zaměstnanců s jedinou motivací – okamžitě pomoci v neočekávaně složité situaci.
„Veškeré naše dlouhodobé investice a úsilí do rozvoje chytrých technologií se nám vyplatily hlavně v první vlně pandemie. Díky jim se nám podařilo přeměnit počáteční chaos v řád. V té nejtěžší době, se kterou nikdo neměl žádné zkušenosti, jsme dokázali rychle zareagovat. Pomocí webových aplikací jsme vytvořili komplex vlastních chytrých a propojených portálů, a zorganizovali tak objednávání pacientů na odběr vzorků a jejich testování, výdej ochranných pomůcek pro zdravotníky i sociální zařízení, dobrovolnickou pomoc i pomoc podnikatelům. Chytré technologie nám pomohly také dobře komunikovat s veřejností, s médii a předávat informace, které jsou v době krize velmi cenné. To všechno v situaci, kdy jsme se nemohli příliš mohli spolehnout na přetížený stát, kdy nikdo netušil, co všechno je potřeba zařídit a jak to udělat,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Vyzdvihl zejména fakt, že Moravskoslezský kraj dokázal spustit vlastní aplikace dříve než centrální registr Ministerstva zdravotnictví, a inspiroval tak ostatní kraje a instituce v zemi.
„Systém aplikací, které vlastními silami vytvořili zaměstnanci úřadu byl jedinečný a neměl v celém Česku obdobu. Bez ochotných lidí by to ale nešlo. Z krajských úředníků se stali vývojáři aplikací, skladníci, speditéři, dobrovolníci. Pracovali s nasazením nad rámec pracovních povinností, o víkendech, často do noci. To vše při zachování běžného chodu krajského úřadu a služeb občanům. Za to jim patří velký dík,“ řekl ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza.
Ve vývoji aplikací z „první vlny“ Moravskoslezský kraj dál pokračoval, využívá je i nadále. „Vznikly další aplikace, které pomáhají s organizací dobrovolníků, zprostředkovávají pomoc a poradenství všem, kteří museli omezit ekonomickou aktivitu. Mysleli jsme i na pendlery a testování zahraničních zaměstnanců. Ale to hlavní, co se podařilo, byl fakt, že jsme celou dobu sledovali a sledujeme vývoj celostátních systémů a dokázali jsme se plně integrovat jak na Informační systém infekčních nemocí, tak i na Chytrou karanténu,“ dodal první náměstek hejtmana Jakub Unucka, který má na starosti rozvoj chytrého regionu.
Soutěž Chytrá města 2020 pořádá Smart City Innovations Institut pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj České republiky, Svazu měst a obcí České republiky a Asociace krajů České republiky. Je zaměřená na inovace tzv. chytrých obcí, měst a krajů. Letos se konal její čtvrtý ročník.
Moravskoslezský kraj byl oceněn i v předešlých ročnících:
V roce 2017 získal titul Chytrý region pro rok 2017 za projekt Koncepce a vize Chytřejší kraj.
V roce 2018 v kategorii Osobnost Smart City pro veřejný sektor zvítězil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.
Z třetího ročníku této soutěže v roce 2019 si Moravskoslezský kraj odnesl titul Chytrý region 2019, tentokrát za robotickou automatizaci procesů a robota Karla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV