Stále platí, že se v Moravskoslezském kraji nákaza koronavirem neprokázala. Je ovšem na místě počítat s tím, že se k nám toto onemocnění dostane. Na tuto situaci musíme být co nejlépe připravení. Dnes jsme na jednání Bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje mimo jiné upřesnili podrobné schéma předávání informací mezi Krajskou hygienickou stanicí MSK, hejtmanstvím, všemi složkami záchranného systému a obcemi či organizacemi v kraji. Je nutné, aby se důležité pokyny a doporučení co nejrychleji dostaly všude, kde je nutné.
Také jsme se zabývali zásobením ochrannými pomůckami. Pokud se do regionu koronavirus dostane, budeme jich rozhodně potřebovat více, než jich nyní máme k dispozici. Podle odhadů nám v Moravskoslezském kraji chybí 40 tisíc respirátorů, od státu máme přislíbenou dodávku deseti tisíc kusů, další mají k dispozici také krajští hasiči a policie. Se zástupci Celní správy jsme řešili zásoby zabaveného lihu, ze kterého by se mohla vyrábět desinfekce. Tento proces není složitý a podle mých informací by v tomto mohla být nápomocná mimo jiné i VŠB.
V Moravskoslezském kraji jsme ihned po té, co se koronavirus před týdnem poprvé v republice objevil, přijali systémová opatření a budeme v nich pokračovat. Nadále jsme v kontaktu s Krajskou hygienickou stanicí MSK a připomínáme občanům i organizacím v kraji pravidla, která je nutné dodržovat. Zákaz návštěv v nemocnicích, léčebnách a dalších pobytových zařízeních už doporučil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. V krajských zařízeních tento zákaz platí už od minulého týdne, věřím, že se k němu už přidali i ostatní zřizovatelé, kteří s tímto doporučením zatím otáleli. Hromadné akce nebyly zakázány, přesto jsem přesvědčený, že je jejich konání zbytečným rizikem a přikláním se k názoru, že ochrana zdraví je důležitější, než plánovaný závod nebo společenská událost.
Další důležitou věcí je cestování. Důrazně doporučujeme, aby byly zrušeny služební cesty, stáže, dovolené, ale také lyžařské výcviky organizované školami. Cestování do míst, které jsou blízko ohnisek nákazy, jsou rozhodně riskantní.
Rád bych také oslovil všechny občany, aby dodržováním hygienických opatření chránili své zdraví, ale také, aby byli ohleduplní ke svému okolí. Pokud se necítí fit, je na místě zůstat doma a nechodit mezi lidi, ať už se jedná o jakékoli onemocnění- koronavirus nebo běžnou chřipku. Také vyzývám k solidaritě. Lidé, kteří jsou v karanténě, jsou v opravdu nezáviděníhodné situaci. Kvůli ohledu na své okolí jsou doma a v některých případech mohou mít problémy s nákupem nebo třeba cestou do lékárny. Věřím, že lidé najdou způsob, jak jim vyjít vstříc a při zachování pravidel bezpečnosti, které v současné době zpracovává Krajská hygienická stanice, se jim pokusí pomoci. Ano, nikdo nechceme onemocnět, ale nezapomínejme, prosím, že žijeme ve vyspělé společnosti a solidarita je cesta, jak si vzájemně můžeme pomoci. Děkuji.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV