Hejtmanka Jermanová: Rezervace velkých kopytníků představuje i potenciál pro rozvoj turistického ruchu

17.08.2018 10:01 | Zprávy

Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se včera odpoledne slavnostně rozšířila zhruba o polovinu. Z původních 160 hektarů, které zaujímá od roku 2015, její rozloha nově narostla na 240 hektarů.

Hejtmanka Jermanová: Rezervace velkých kopytníků představuje i potenciál pro rozvoj turistického ruchu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslava Pokorná Jermanová

„Rozšíření přišlo právě včas. Kvůli extrémním vedrům a suchu roste na pastvinách méně trávy, než obvykle. Na větší ploše tak zvířata najdou dostatek potravy. Všem institucím a organizacím, které se na rozšíření podílely, bych proto chtěl velmi poděkovat. Poděkování patří i panu premiérovi, který před rokem a čtvrt inicioval zahájení nových jednání o rozšíření rezervace, která vedla ke zdárnému cíli,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Slavnostního rozšíření se zúčastnil předseda vlády Andrej Babiš, středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, statutární zástupce hejtmanky a náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc, starosta města Milovice Milan Pour a ředitel Správy chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj Ladislav Pořízek.

„Využití bývalého vojenského prostoru Milovice představovalo pro Středočeský kraj léta problém. Jsem proto ráda, že se podařilo najít tuto smysluplnou náplň v podobě rezervace velkých kopytníků. Pomáhá nejenom zachraňovat ohrožené druhy živočichů a rostlin, ale představuje také potenciál pro rozvoj turistického ruchu v regionu,“ ocenila projekt hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. „Jsem rád, že projekt divoké koně v Milovicích se dále rozvíjí a věřím, že rozšíření pastvin ještě více zatraktivní tento projekt a zlepší životní prostředí,“ doplnil náměstek hejtmanky Miloš Petera.

Rezervace významně přispívá k ochraně ohrožených druhů, vyskytuje se v ní například 42 procent všech českých druhů denních motýlů nebo dvě třetiny všech tuzemských druhů netopýrů. „Divocí koně a další velcí býložravci jsou mimořádně atraktivní pro veřejnost. Díky nim můžeme ukázat, jak je důležité o krajinu pečovat. Bez péče, ať už je to pastva nebo kosení, by totiž postupně zarostla. Pro uchování a obnovu rozmanitosti různých travnatých společenstev je potřeba i rozmanitého typu hospodaření. Někde jsou nejlepší ovce, jinde kozy nebo dobytek či sečení - a někde, jako zde v Milovicích, lze s úspěchem využívat atraktivní velké býložravce, jako jsou zubři a zvířata velmi podobná praturům a divokým koním. Na pozemcích, které AOPK ČR pro projekt České krajiny poskytla, je dobře vidět, že jim pastva prospívá a obnovuje se jejich pestrost,“ uvedl František Pelc.

Velcí kopytníci se po rozšíření pasou především na plochách města Milovice a AOPK, pozemky Středočeského kraje zatím zůstávají z většiny mimo pasenou část a počítá se s nimi jako s klidovým územím, kudy bude moci přes pastviny procházet veřejnost, případně pro rozšiřování rezervace v dalších etapách. V budoucnu se budou klidové a pasené plochy po několika letech střídat, díky tomu by se ještě dále měla zvýšit pestrost krajiny.

Bývalý vojenský prostor se v roce 2015 stal prvním místem na světě, kde se v rámci jedné rezervace vyskytovaly všechny tři druhy původních velkých kopytníků Evropy: divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři. I díky tomu má projekt celosvětovou publicitu na pěti kontinentech, mimo jiné v New York Times, Washington Post, BBC, Sicence, Der Standard a dalších médiích. Stal se tak celosvětově nejsledovanějším českým projektem posledních let.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz (ZDE) nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz (ZDE).

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou. Na péči o pastvinu se formou brigád podílejí místní kluby branných činností nebo Off-road klubu Milovice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Stanjura: Reálné mzdy by se měly zvýšit o více než 4 %

22:31 Ministr Stanjura: Reálné mzdy by se měly zvýšit o více než 4 %

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výhledu do roku 2025.