Hojda (KSČM): Superstrategické suroviny pro Českou republiku

01.05.2018 19:13 | Zprávy

Vláda na svém jednání začátkem dubna t.r. projednávala mimo jiné zprávu ministra průmyslu a obchodu k situaci v oblasti ingerence ČR u superstrategických surovin. Úkol byl uložen ministru průmyslu a obchodu v souvislosti s jednáním Vlády ČR v červnu r. 2017 o surovinové politice ČR.

Hojda (KSČM): Superstrategické suroviny pro Českou republiku
Foto: KSČM
Popisek: Pavel Hojda

MPO ve spolupráci s MŽ zjišťoval situaci ve 30 Evropských zemích, kde je fungující těžební průmysl a ve kterých bylo možné získat hodnověrné informace.

Zvláště byla věnována pozornost těm státům, které více ingerují do vlastního těžebního průmyslu v následujících superstrategických kritických nerostných surovinách EU, tedy antimon, beryllium, boráty, fluorit, fosfáty, galium, germanium, grafit, hořčík, chrom, indium, kobalt, křemík kovový, magnezit, niob, prvky vzácných zemin, prvky skupiny platiny, wolfram)

U surovin bylo ve 30 analyzovaných zemích dohledáno celkem 14 případů realizace těžby či bezprostřední přípravy těžby u osmi z kritických komodit (antimon, boráty, chrom, fluorit, grafit, indium, kovy vzácných zemin, wolfram). Ve třinácti případech těžbu či přípravu těžby realizují soukromé společnosti, ať již domácí (britské, norské), z jiného evropského státu (britské, švédské, belgické, švýcarské), zámořské (americké, kanadské, japonské, australské) či nadnárodní koncerny. Jedinou dohledanou přímou angažovaností státu v těžbě některé z kritických (superstrategických) komodit EU je případ těžby chromitů ve Finsku společností Outokumpu Oyj, ve které drží vláda menšinový podíl 40%

Řada zemí však uplatňuje nepřímé ingerence a nepřímé nástroje, jako např. podporu svých firem při geologickém průzkumu v zahraničí, podporu projektů rozvojové spolupráce zaměřených na nerostné suroviny apod.

Záměrem tohoto článku není podrobně jmenovat ve kterých zemích Evropy a jaké superstrategické suroviny se těží, ale konstatovat, že předložený materiál dává velmi dobrý přehled o tom, ve kterých zemích se takové suroviny těží, zda je ingerence tamních vlád do této těžby a případně zda jsou tyto suroviny těženy soukromými společnostmi i jiných neevropských států.

Pro surovinovou politiku ČR je nezbytně nutné takovýto přehled mít a vycházet z možností získávat tyto suroviny pro politiku státu v rozvoji průmyslu a výzkumu právě v oblastech, ve kterých se tyto suroviny používají nebo budou v ne příliš vzdálené době užívat. ČR je a doufám, že bude průmyslovým státem s důrazem na export a je pro další rozvoj ekonomiky ČR takovýto přehled velmi důležitý.

Ing. Pavel Hojda, stínový ministr průmyslu a obchodu za KSČM

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (SOCDEM): Boží mlýny sice melou, ale někdy velmi pomalu

20:07 Seďa (SOCDEM): Boží mlýny sice melou, ale někdy velmi pomalu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke korupčním a podvodným kauzám v ODS