Hojda (KSČM): Superstrategické suroviny pro Českou republiku

01.05.2018 19:13 | Zprávy

Vláda na svém jednání začátkem dubna t.r. projednávala mimo jiné zprávu ministra průmyslu a obchodu k situaci v oblasti ingerence ČR u superstrategických surovin. Úkol byl uložen ministru průmyslu a obchodu v souvislosti s jednáním Vlády ČR v červnu r. 2017 o surovinové politice ČR.

Hojda (KSČM): Superstrategické suroviny pro Českou republiku
Foto: KSČM
Popisek: Pavel Hojda

MPO ve spolupráci s MŽ zjišťoval situaci ve 30 Evropských zemích, kde je fungující těžební průmysl a ve kterých bylo možné získat hodnověrné informace.

Zvláště byla věnována pozornost těm státům, které více ingerují do vlastního těžebního průmyslu v následujících superstrategických kritických nerostných surovinách EU, tedy antimon, beryllium, boráty, fluorit, fosfáty, galium, germanium, grafit, hořčík, chrom, indium, kobalt, křemík kovový, magnezit, niob, prvky vzácných zemin, prvky skupiny platiny, wolfram)

U surovin bylo ve 30 analyzovaných zemích dohledáno celkem 14 případů realizace těžby či bezprostřední přípravy těžby u osmi z kritických komodit (antimon, boráty, chrom, fluorit, grafit, indium, kovy vzácných zemin, wolfram). Ve třinácti případech těžbu či přípravu těžby realizují soukromé společnosti, ať již domácí (britské, norské), z jiného evropského státu (britské, švédské, belgické, švýcarské), zámořské (americké, kanadské, japonské, australské) či nadnárodní koncerny. Jedinou dohledanou přímou angažovaností státu v těžbě některé z kritických (superstrategických) komodit EU je případ těžby chromitů ve Finsku společností Outokumpu Oyj, ve které drží vláda menšinový podíl 40%

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Podpora našich lidí Ukrajině je na historickém minimu

9:15 Vích (SPD): Podpora našich lidí Ukrajině je na historickém minimu

Lídři EU se klepou, co zas bude ráno ve zprávách, že prezident Trump zase vymyslel a hodlá realizova…