Holomčík (Piráti): Sucho v ČR nechceme

10.06.2017 11:26 | Zprávy

Trápí nás sucho. Na jihu Moravy to v teplých měsících pociťujeme rok od roku více. Ohrožené není jenom zemědělství, ale obyvatelnost regionu jako taková.

Holomčík (Piráti): Sucho v ČR nechceme
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Česká pirátská strana, logo

A zdánlivě paradoxně zároveň přibývá bleskových povodní. Před pár týdny moje rodná Strážnice, a celá řada dalších obcí v regionu, zažila bleskovou povodeň, kdy se po pár desítkách minut trvajícím intenzivním dešti a krupobití proměnily ulice v potoky plné bláta. Pár dní na to praskliny v půdě zase připomínaly spíš subsaharskou Afriku než střední Evropu. Prostě se v krátkém čase vystřídaly dva extrémy. Extrémy mající totožné příčiny.

Teplo, déšť a krajina

Sucho i bleskové povodně vychází zejména ze tří nepříznivých a vzájemně souvisejících důvodů. Jednak se otepluje klima, taky se mění četnost dešťů - úhrny srážek nejsou výrazně nižší než dřív, jen prší méně často, ale o to intenzivněji. A hlavně, krajina ztrácí schopnost vodu zadržet (tzv. retenční schopnost). Potlačit první dvě příčiny bude boj poměrně náročný, dlouhodobý a vyžadující globální změny přístupu k životnímu prostředí. Nicméně pomáhat krajině, aby udržela více vody, můžeme sami a výrazně rychleji.

Na snížení retenční schopnosti krajiny se negativně podepisuje naše chování k ní. Velkým škůdcem je nešetrné zemědělství vedoucí k erozi půdy. Spojováním malých políček do velkých půdních celků jsme likvidujeme remízky, příkopy, mokřady atd. Používáme umělá hnojiva místo hnoje, kompostu a obecně organické hmoty. Sázíme ve velkém plodiny jako řepka nebo kukuřice a nerespektujeme doporučené střídání pěstovaných plodin. Zapomínáme také na nutnost nechat občas půdu odpočinout a místo toho ji mechanizací nepatřičně utužujeme. Toto chování potom vede k tomu, že i když zaprší, voda se do půdy nevsakuje a stéká po ní. Při tom s sebou bere ornici, která bud nenávratně mizí na dně vodních ploch, nebo jako bláto pokrývá ulice měst po bleskových povodních.

Česká republika je “střecha Evropy”. Veškerá voda, která steče do vodních toků, odtéká z republiky pryč. A žádná řeka k nám nevtéká. Navíc jsou porušeny přirozené toky potoků a řek. Místo nich jsou regulovaná a vybetonovaná koryta, která brání vsaku vody do podloží. To negativně ovlivňuje také stav spodních vod, které jsou momentálně na historickém minimu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Na antimonopolním úřadu bují „Mlsnokracie“

8:04 Bartoš (Piráti): Na antimonopolním úřadu bují „Mlsnokracie“

Antimonopolní úřad má ze zákona bdít nad férovostí hospodářské soutěže, je tudíž nezastupitelný. A b…