„Všichni pamatujeme letošní sucho, kdy v mnoha místech kraje došla pitná voda. Obcím a městům by proto finanční pomoc kraje měla přispět k posílení vodních zdrojů,“ vysvětlil bývalý krajský radní pro finance a současný zastupitel Miroslav Houška.
Evergreenem je snaha KDU-ČSL snížit položku výdajů o platy tří uvolněných funkcionářů (předsedů finančního a legislativního výboru a předsedy bezpečnostní komise). „Práce, kterou tito lidé vykonávají, není na celý úvazek a jejich pracovní pozice není pro kraj využita,“ tvrdí Houška.
Ten zároveň chválí příznivé příjmy z daní - což ale není zásluha kraje. „Souhlasím s panem náměstkem Novotným, že vývoj daňových příjmů se dostává do trendu před krizí v roce 2008,“ uvádí Houška. Dodává, že kraje si polepší i díky změnám rozpočtového určení daní, kdy se vrátí na původních 8,92 % z celostátního výnosu daní. „Proto souhlasíme s dalším navýšením daňových příjmů kraje o 35 milionů, o které se zvýší i výdaje v tzv. nespecifikované rezervě kraje,“ vysvětluje lidovecký zastupitel.
Podle něj si kraj slušně vedl i v čerpání dotací: v období EU 2007-13 se na Vysočině investovalo 7,5 miliard, z toho kraj zaplatil 30 procent. Nejdražší byl hlavní pavilon v pelhřimovské nemocnici (477 mil., z toho kraj 336 mil.). V nedokončených a plánovaných projektech 2014-20 se má proinvestovat 10,8 miliard – nejdražší má být jihovýchodní obchvat Jihlavy (636 mil., z toho kraj 95 mil.).
Lidovci také vítají program Kotlíkové dotace pro Kraj Vysočina, kde se počítá s částkou 238 milionů korun. Zdůrazňují ale, že kraj se na něm nijak finančně nepodílí, jen dotace „přeposílá“ lidem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV