Janeček (ČSSD): Pětadvacet let po sametové revoluci je naše demokracie stále křehká

16.11.2014 16:42 | Zprávy

Od sametové revoluce již uplynulo pětadvacet let. Další a další generace se tak rodí do svobodné země a demokratického státu. Přesto by neměly zapomínat na to, co bylo a předcházelo roku 1989.

Janeček (ČSSD): Pětadvacet let po sametové revoluci je naše demokracie stále křehká
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Je to možná klišé, ale nemohu si pomoci: „V tomto hříšném a žalostném světě se zkoušely a budou zkoušet mnohé způsoby vlády. Nikdo nepředstírá, že demokracie je dokonalá nebo samospasitelná. Říká se dokonce, že demokracie je nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních způsobů, které jsme vyzkoušeli.“ Tento tolikrát citovaný a omílaný výrok Winstona Churchilla mě asi nikdy nepřestane udivovat svou nadčasovostí, pravdivostí a svým vnitřním kritickým nábojem.

Ano, demokracie není dokonalá ani samospasitelná, ale je to to nejlepší, co máme. Rád bych to zdůraznil především ve světle pětadvacátých oslav 17. listopadu. Řada lidí totiž ráda zapomíná na to, jak vypadal komunistický režim. S nostalgií vzpomínají na dávno minulé časy, kdy „všechno bylo všech“ a stát každého „organizovaně“ vodil za ruku, aby v něm nevzbudil touhu po vlastní odpovědnosti a svobodě.

V těchto dnech budeme slavit den, kdy se mírumilovné mládí a svoboda střetly s násilím komunistické totality. Den, kdy studenti vyšli do ulic, aby řekli, co si myslí, a jejich hlasy byly brutálně umlčeny na Národní třídě v Praze. Právě odhodlání a odvaha studentského hnutí tehdy odstartovaly nenásilný převrat, pro který se vžilo označení „sametová revoluce“. Přese všechno napětí a počáteční nejistotu to bylo krásné období plné ideálů, nadějí a porozumění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Janeček - profil

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Špatná novinařina - Seznam Zprávy o vyhoštění z USA

8:14 Koudelka (Trikolora): Špatná novinařina - Seznam Zprávy o vyhoštění z USA

Je správné ukazovat na novinářské manipulace.