Zemědělci jimi nahrazují tradiční agrotechnické postupy např. podmítku, orbu, aby si ušetřili náklady, města a železnice je používají na ničení nežádoucí zeleně. Nejužívanějším herbicidem je glyfosát, který je účinnou látkou cca 27 totálních herbicidů s různým názvem, z nichž je nejznámější Roundup.
Glyfosát je totální herbicid ničící veškerou zeleň, kromě GMO – geneticky modifikovaných rostlin. GMO plodiny byly vyšlechtěny na rezistenci (odolnost) glyfosátu, takže přežijí dávky smrtelné pro všechny ostatní rostliny. Nadužívání herbicidů v krajině hubí hmyz (včely), půdní organismy, hlavně žížaly, a decimuje celý potravní řetězec včetně ptáků a polních zvířat.
Vědecké studie prokázali nadlimitní koncentrace v moči 60 % testovaných lidí, ačkoliv ti přímo s látkou v kontaktu nebyli. Podle ČHMÚ 60 % spodních vod obsahuje nadlimitní koncentrace herbicidů. Glyfosát se podle podmínek rozkládá v půdě až 6 týdnů, ve vodě 13 týdnů! Bohužel podle vědců jsou produkty rozkladu nebezpečnější než původní sloučenina. Kontaminovat se můžeme vdechnutím dotykem, pozřením v potravinách i vodě. Glyfosát není tak neškodný jak jeho výrobci tvrdí. V přímém kontaktu může nastat podráždění sliznic očí a horních cest dýchacích, zvýšené slinění, pálení v ústech, nevolnost, zvracení, průjmy. Daleko nebezpečnější je jeho všudypřítomné a stálé působení v kombinaci s jinými chemickými látkami, které mohou zvyšovat toxicitu glyfosátu.
Toxicita a škodlivost glyfosátu na člověka a celé ekosystémy byla publikována v mnoha vědeckých studiích, které prokazují souvislost s chronickými nemocemi jako potravinové alergie, celiakie, autismus, diabetes, Alzheimerova choroba, neplodnost, zánětlivé poškození buněk vedoucí k onemocněním žaludku, střev, depresím, obezitě. V poslední době je glyfosát považován i za významný endogenní disruptor, látku, která rozvrací metabolismus hormonů u všech živočichů. Kalifornské soudy odsoudily výrobce glyfosátu Monsanto k odškodnění 2 miliardy kalifornskému páru za způsobenou rakovinu v důsledku používání Roundupu a tisícům žalob za poškození zdraví čelí. V loňském roce plánovala česká vláda zákaz plošného užívaní glyfosátu, ale prosadila pouze zákaz předsklizňové desikace plodin k potravinářským účelům. Chemická a zemědělská lobby prosadila další plošné používání glyfosátu i přes prokazatelně škodlivé účinky na lidské zdraví.
Ekologové a veřejnost požadují zákaz této nebezpečné látky alespoň na železnici a v zastavěných oblastech. Některé státy a česká města již nechtějí zvyšovat zdravotní rizika svých občanů a ekosystémů a glyfosát zakazují např. Kalifornie, Rakousko, Brno, Plzeň, Hradec Králové, Mělník, Louny, Praha. Bezpečné náhrady tu jsou a zdraví je to nejcennější co máme.
Jana Jaňourová
členka Rady krajské organizace Strany zelených Olomouckého kraje
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV