V pondělí se svou progeneticky modifikovanou troškou do mlýna přispěchal i krajský zastupitel za ODS Tomáš Vaněk, který působí jako vědecký pracovník zabývající se rostlinami a ochranou životního prostředí. Ten ve svém článku uvedl: „ Měl jsem pocit, že pokud jde o problematiku GMO už jsem „zažil“ téměř vše a že ČR je takový ostrůvek zdravého rozumu.“ Mě to naopak připadá, že ČR v tomto případě působí jako ostrůvek negativní deviace, protože jde proti racionálnímu proudu už téměř všech evropských zemí. V polovině dubna francouzská dolní komora parlamentu přijala zákon, který zakazuje jakékoliv pěstování geneticky modifikované kukuřice. Dnes navštívila český parlament delegace bavorských poslanců. Škoda, že nemohli k některým našim poslancům promluvit, na téma geneticky modifikovaných potravin. Právě bavorský ministr životního prostředí Dr. Marcel Huber, podepsal dohodu o GMO v Bruselu s předsedkyní Evropské sítě bez GMO a ministryní pro životní prostředí italského regionu Marche, Maurou Malaspinovou. poslanci svobodného státu Bavorsko se tak přidali k dalším 61 regionům, kde je pěstování GMO zakázáno.
Situace nyní vypadá tak, že až na čtyři státy Rumunsko, Španělsko, Portugalsko a bohužel ČR je pěstování geneticky modifikovaných plodin zakázáno v celé Evropě. A my tu mámě dělat pokusného králíka, na kterém se bude zkoušet, co to s námi udělá? Znovu opakuji, že na šíření geneticky modifikovaných potravin mě nejvíce děsí, že neexistují dostatečně validní dlouhodobé studie o jejich vlivu na lidské zdraví. Dnes už prakticky všechny evropské státy i Rusko jsou zastánci předběžné opatrnosti a pěstování geneticky modifikovaných rostlin zakázaly. Jen my zůstáváme mezi čtyřmi státy, které mají být pokusnou laboratoří.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek John