John (VV): GMO jako DDT? Omyl může způsobit katastrofu

29.04.2014 5:29 | Zprávy

V pátek jsem moderoval velmi slušně obsazený seminář, pod záštitou poslankyně Olgy Havlové (VV), který se věnoval problematice geneticky modifikovaných potravin.

John (VV): GMO jako DDT? Omyl může způsobit katastrofu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čestný předseda VV Radek John

Na semináři vystoupili například Mgr. Margit Slimáková, specialistka na výživu a zdravotní prevenci, Mgr. Tomáš Moravec, Ph.D.  z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky v Praze, profesor RNDr. Zdeněk Opatrný, CSc. z katedry fyziologie rostlin PřF UK v Praze a mnoho dalších odborníků například z Ministerstva zemědělství nebo ambasády Spojených států.

Poslechli jsme si celou řadu argumentů z řad zastánců i odpůrců GMO. Mě osobně na GMO potravinách děsí, že nejsou dostatečně validní dlouhodobé studie o jejich vlivu na lidské zdraví. Historie nás učí, že stejnou chybu udělal svět, když používal insekticid DDT bez dostatečných informacích o jeho účincích, když dopustil kontaminaci životního prostředí polychromovanými bifenyly.

Právě DDT, o němž na semináři hovořila Slimáková, se v padesátých letech s klidem používalo na dětské vši, malárii či tyfus a dnes víme, že mimo jiné negativní účinky je DDT přímo genotoxické (může způsobovat nepřirozené mutace a růst nádorů.

V současnosti se GMO potraviny sice u nás neprodávají ve velkém, v podstatě se dá najít na trhu jen pár olejů, ale potravinová nesoběstačnost EU už teď způsobuje, že se sem dováží velké množství geneticky modifikovaných krmiv z Ameriky a Asie.

U GMO nemusí podle odborníků stačit ani deset let jako důkaz, že nejsou zdraví škodlivé. Testovat se musí opravdu dlouho. Jistím varováním je, že všechny Evropské státy kromě čtyř zakazují pěstování GMO potravin. Ty čtyři jsou Španělsko, Portugalsko, Česká republika a Rumunsko. To se dokonce řadě jiných států líbí, protože ten pokus jestli to zdraví škodí, nebude prováděn na jejich občanech. A mně se zase nelíbí to, že zatím může být prováděn na našich občanech. Existuje termín předběžná opatrnost. Jiné státy podle něj konají a já myslím, že totéž by měl dělat náš stát. GMO potraviny budou samozřejmě velké téma v Evropské unii i v příštích letech. Já jsem zastánce rezervovaného přístupu k jejich pěstování v této zemi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Vích Bydlení vláda Petra Fialy prostě neumí

10:21 Vích (SPD): Vích Bydlení vláda Petra Fialy prostě neumí

Bezzubý vládní zákon o podpoře bydlení nic neřeší. Jen přerozdělí to málo, které nestačí. Přístup k …