Praha byla léta kritizována za existenci velkokapacitních center pomoci pro osoby bez domova, která narušují klid v rezidenčních oblastech. Tato kritika byla až donedávna podle radní hl. m. Prahy Mileny Johnové oprávněná, protože plán decentralizace služeb zůstával neplněn. V rámci posledního roku a půl se však situace začala měnit. „Dlouhodobým cílem hlavního města je ukončovat bezdomovectví, což znamená zajistit dostatečnou nabídku stabilního, důstojného a dostupného bydlení. Jde o běh na dlouhou trať a mezitím lidé, kteří zůstávají bez přístřeší, potřebují kvalitní pomoc a podporu ve velmi základních oblastech života,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová.
Důležitou roli v této fázi hrají nízkoprahová centra, která vznikla hned tři, a to konkrétně Centrum pro ženy na Palmovce v Praze 8, které vzniklo v léta prázdné budově v majetku města. Na zimu se otevřelo pobytové humanitární zařízení v jednom z prázdných objektů areálu Malešického zámku v Praze 10, pokračovat zde bude denní centrum s noclehárnou. A v Praze 3 bylo vytvořeno denní centrum proměnou komunitního centra do podoby registrované sociální služby.
Ve všech případech se jedná o malá, komorní zařízení. Síť malých služeb, kde se lidé mohou umýt, najíst, nechat se ošetřit, je i šetrnější vůči svému okolí. Díky pohybu menšího počtu osob malá centra neovlivňují svým provozem okolí a slouží pouze místním lidem, čímž odpadá často rušivý moment - cestování většího počtu lidí ve špatném hygienickém stavu městskou dopravou.
V rámci letošního roku by měly být otevřeny další dvě sociální služby. První by měl být domov s ošetřovatelskou péčí pro starší a nemocné osoby a denní centrum na lodi JANUS. „Mou prioritou je decentralizace služeb, tedy budování sítě menších zařízení, kde je možné díky osobnějšímu prostředí účinněji pomáhat lidem směrem k ukončování jejich bezdomovectví. Od svého nástupu na radnici tyto věci postupně měníme, což se daří i díky vstřícnosti samospráv městských částí, bez nichž by nové služby po Praze nemohly vzniknout,“ dodává radní Milena Johnová.“
Decentralizace a posilování sítě služeb pro osoby bez domova
Počet lidí bez přístřeší v Praze není v současnosti přesně známý, tři výzkumy z posledních tří let totiž uvádějí pokaždé trochu jiná čísla. Jisté je jen to, že přímo na ulici jich není méně než 1 500.
V minulosti byly otevřeny jen jednotky center s příliš velkou kapacitou - tak vznikly známé lokality Tusarova v Praze 7 a U Bulhara v Praze 1. Přitom plán sítě malých nízkoprahových center po celém území Prahy už téměř deset let existuje, ale v tomto směru se dlouho prakticky nic nedělo.
Nová centra
V posledních dvou letech se hlavnímu městu podařilo prozatím zprovoznit tři nová zařízení. Centrum pro ženy bez domova na Palmovce v Praze 8 bylo jako první z nich otevřeno v červnu roku 2020. Praha využila pro tento účel budovu se zahradou ve svém vlastnictví, která byla léta prázdná. V nouzovém režimu centrum posloužilo ženám už v první vlně pandemie loni na jaře a pomohlo snížit počet rizikových kontaktů při pobytu na ulici. Toto zařízení provozuje společnost Jako doma (ZDE).
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV