Johnová: Vláda se rozhodla pro faktickou likvidaci podpory těch nejzranitelnějších

11.05.2019 7:34 | Zprávy

Sociální práce na obcích je v kritickém ohrožení, radní Johnová vyzvala vládu k okamžitému dofinancování.

Johnová: Vláda se rozhodla pro faktickou likvidaci podpory těch nejzranitelnějších
Foto: Twitter
Popisek: Milena Johnová

Radní hl. m. Prahy pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová vyzvala vládu k okamžitému dofinancování obecní sociální práce. Na schůzce s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou radní Milena Johnová upozornila, že obce dostaly letos jen 20 % z potřebných prostředků na sociální práci, která je tak na obcích v kritickém ohrožení. Milena Johnová také ostře kritizuje plán vlády zrušit veškeré státní dotace na obecní sociální práci.

„Je alarmující, že vláda se rozhodla pro faktickou likvidaci podpory těch nejzranitelnějších – seniorů, ohrožených rodin s dětmi, lidí s těžkým onemocněním, obětí domácího násilí a dalších tisíců lidí. Pražské městské části stejně jako všechny ostatní české obce dostaly letos jen neuvěřitelných 20 % z potřebných prostředků na sociální práci a na příští rok chystá vláda další drastické ponížení až na nulu,“ upozornila Milena Johnová, která k jednání s ministryní Janou Maláčovou přizvala také radní pro sociální oblast pražských městských částí.

Radní Milena Johnová schůzku iniciovala s cílem vyzvat Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo financí k dorovnání chybějících prostředků. U sociální práce se jedná o výkon přenesené státní působnosti. „Stát na obce předává plnění svých úkolů, ale neposkytuje na ně peníze, to je absurdní,“ řekla Milena Johnová.

Z celkové částky 90 747 646 korun nutné na zajištění obecní sociální práce v Praze ministerstvo letos v rámci dotací poskytlo hlavnímu městu pouhých 17 179 417 korun. Podle informací Maláčové vláda navýšení odmítá a naopak připravuje záměr od příštího roku tyto dotace obcím zcela ukončit a prostředky na sociálně-právní ochranu dětí snížit o polovinu. Ministerstvo nebude obcím dorovnávat ani nově uzákoněné navýšení mezd sociálních pracovníků o 7 procent.

„Sociální práce na obcích se ocitla v kritické situaci. Chybějící stovky milionů se projeví v dramatickém nárůstu lidí v sociální nouzi. Stát potřebným lidem nepomůže v začátku problému, kdy je pomoc efektivní a stojí výrazně méně prostředků, ale nechá je dopadnout na samotné dno – do ústavů, na ubytovny, na ulici. Rozhodnutí vlády se tak státu mimo jiné neuvěřitelně prodraží,“ vysvětlila Milena Johnová.

Kritizuje, že snížení příspěvků na sociální práci přichází v době, kdy se sociální práce na obcích naopak profesionalizuje a je připravena výrazně zvyšovat svou efektivitu v pomoci ohroženým skupinám lidí. „Sociální podpora lidem v nouzi je v České republice ve srovnání s okolními státy výrazně podfinancována. Ministryně dnes sama řekla, že zatímco Česká republika dává na tuto oblast pouhých 12 procent rozpočtu, jen v sousedním Slovensku je to 16 procent a například v Rakousko celých 22 procent,“ popsala Milena Johnová.

Jednání na Ministerstvu práce a sociálních věcí se z iniciativy radní Mileny Johnové zúčastnilo také na třicet radních a vedoucích sociálních odborů pražských městských částí. Ministryni upozornili také na to, že nečekané škrty jim nebyly nijak zdůvodněny a státu chybí v oblasti sociální práce jasná koncepce.

O účast na setkání žádala Milena Johnová také ministryni financí Alenu Schillerovou, která ale na výzvu nereagovala. „V současné době se připravuje rozpočet na příští rok, který může mít fatální dopady na všechny, kteří potřebují podporu a pomoc. V jednáních s vládními představiteli proto budeme rozhodně pokračovat. Vyzýváme vládu k okamžitému dofinancování sociální práce,“ řekla Milena Johnová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš (ANO): Za nesmyslným zálohováním plechovek a PET lahví stojí nápojáři

15:06 Babiš (ANO): Za nesmyslným zálohováním plechovek a PET lahví stojí nápojáři

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zálohování plechovek a PET lahví.