KSČM zastává názor, že rozvoj přímé účasti občanů na rozhodování je nezbytnou součásti funkčního demokratického právního státu. Jsou otázky, které by neměla rozhodovat pouze politická reprezentace. Chceme-li změnu ve fungování odcizené EU, chceme-li mírovou alternativu zabezpečení naší bezpečnosti, musíme začít zdola, u občana.
Vláda se zavázala se ve svém vládním prohlášení, že předloží ústavní zákon o obecném referendu, včetně referenda na základě lidové iniciativy, který umožní občanům rozhodovat přímo o zásadních otázkách fungování státu. Právo, kdy lid vykonává státní moc přímo je součástí české ústavy již od roku 1993. Jeho naplnění ústavním zákonem je ale léta blokováno, přestože jeho prosazení KSČM sedmkrát v minulosti navrhovala.
Přijetí zákona o obecném referendu před posledními sněmovními volbami bylo tentokrát jedním z hesel předvolební kampaně jak ČSSD, tak i dalších stran a hnutí. Nyní se ukazuje, že do plnění volebních slibů se vládě ČSSD nechce. Vládní představitelé odmítají referenda o takových tématech jako jsou kvóty na migranty či setrvání v NATO či v EU.
Přijetí zákona o obecném referendu ještě v tomto volebním období je proto prvním a zcela nezbytným krokem. KSČM to požaduje jako základní změnu přístupu k občanům. Lid je podle ústavy konečným suverénem moci. Pokud vláda ani v této věci nechce plnit své sliby, rozhodne o ní volič v nadcházejících volbách. Přímou demokracii nelze nechat občanům ukrást.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV