Káles (Svobodní): Pamlsková vyhláška je k ničemu. O jídle ať rozhodují rodiče

16.01.2017 10:20 | Zprávy

Snaha vlády čím dál více regulovat naše životy se dostala už i k žákům a studentům v podobě takzvané pamlskové vyhlášky.

Káles (Svobodní): Pamlsková vyhláška je k ničemu. O jídle ať rozhodují rodiče
Foto: Svobodní
Popisek: Josef Káles, místopředseda Svobodných.

Člověk by si řekl, že jde o dobrou věc snažit se, aby mladí lidé jedli zdravěji. To by se ale do této snahy nesměl pouštět stát se svými regulacemi, protože to vždycky skončí vytvořením nějakého nesmyslu, který nic neřeší a pouze zkomplikuje všem život. V tomto případě nejen studentům, ale i učitelům, vedením škol a dalším zaměstnancům.

Rodiče by měli být těmi, kteří řeknou, jak se mají stravovat jejich děti. Případně by to mělo být vedení školy, které má za školu zodpovědnost. Učitelé jsou rodičům a dětem mnohem blíže než politici a ministerští úředníci. Dejme proto ředitelům škol možnost ovlivnit, jak bude škola a vzdělávání v ní vypadat. Díky tomu bude i větší konkurence mezi školami, budou spolu soutěžit a budou se lépe rozvíjet. Copak chceme, aby byli ředitelé a učitelé pouze nějakými správci, kteří se musí řídit striktně danými předpisy a osnovami, bez možnosti dát do práce něco ze sebe a vymýšlet různé zlepšováky? Vždyť je to šeď a nuda, a to nikdy k ničemu dobrému nemůže vést.

Pamlsková vyhláška je kontraproduktivní. Mnoho škol a provozovatelů pro jistotu bufety a obchůdky zavírá, aby se vyhnuli zbytečným pokutám. Ty, které mají otevřeno, mají velmi omezený výběr. Gymnazisté se po právu bouří, neboť oproti ostatním středním školám nemají výjimku. Osmiletá gymnázia navštěvují totiž i mladší žáci s povinnou školní docházkou, kterých se vyhláška týká.

Co je tedy přínosem pamlskové vyhlášky? Podaří se, aby děti začaly zdravě jíst? Samozřejmě že ne. Pokud mohly školy alespoň nějak rozumně upravovat sortiment svých bufetů, tak teď kvůli přísným pravidlům nemají žádnou páku. Pro žáky a studenty není nic jednoduššího než si zajít do nějaké samoobsluhy vedle školy a něco si přinést. Takže regulace opět pouze komplikuje lidem život a nic neřeší. A tak je to s každým pokusem vlády „konat dobro“. Změňme to, nechme lidem více svobody a odpovědnosti a zastavme stát, který se nám snaží dělat chůvy.

Josef Káles,
místopředseda Svobodných

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Dramatický schodek rozpočtu 230 miliard a obrana neví, co s penězi

9:15 Vích (SPD): Dramatický schodek rozpočtu 230 miliard a obrana neví, co s penězi

Vláda Petra Fialy zase sestavila výrazně schodkový rozpočet. Schodek 230 miliard korun v situaci, kd…