Klápště (Společně pro Jablonec): Jak vyšité pro obchod s chudobou nebo jako noclehárna pro dělníky

09.09.2022 20:45 | Tisková zpráva

Jablonecké zastupitelstvo bude 15. září, týden před volbami, rozhodovat o kontroverzním prodeji pozemků za jízdárnou v Rýnovicích nedaleko OBI a ulice Široká. Dojde-li k prodeji, investor tam postaví velmi nekvalitní sídliště, u kterého hrozí, že se stane ghettem pro obchod s chudobou či noclehárnou pro zahraniční agenturní pracovníky.

Klápště (Společně pro Jablonec): Jak vyšité pro obchod s chudobou nebo jako noclehárna pro dělníky
Foto: spolecneprojablonec.cz
Popisek: Společně pro Jablonec - logo

Navíc tím zastupitelé poruší zásadu rovného přístupu, protože po předchozím vlastníkovi pozemků výbory zastupitelstva při prodeji okolních městských pozemků požadovaly úpravu projektu, ale nyní je navržen prodej bez podmínek.

Záměr na odkup pozemků se objevil už v roce 2020, kdy se ukázalo, že vlastník většiny pozemků v lokalitě má sice už přes 10 let platné územní rozhodnutí povolující umístění sedmi bytových domů, ale klíčové pozemky stále vlastní město. Jaroslav Šída (Piráti) v té době upozornil na to, že projekt má obrovská rizika, a že zároveň kvůli existujícímu povolení město po prodeji přijde o jakoukoli možnost projekt ovlivnit, jak se to stalo již u obchodního centra Central, kde výsledná podoba stavby výrazně pokulhává za líbivými vizualizacemi. Vizualizace totiž nejsou vůbec závazné. Stejně jako lze v rámci platného územního rozhodnutí slučovat a dělit byty. Třeba na samé 1+KK jako na lepší ubytovně.

Urbanista Petr Klápště vysvětluje, proč je projekt nekvalitní: „Sídliště je navrženo v odloučené lokalitě, a přitom bez soukromí – lidé si koukají do oken a nemají pro sebe žádný vnitroblok ani předzahrádky. Projekt je téměř bez garáží, takže budou-li obyvatelé vlastnit auta, budou jimi muset obložit ulice. V plánu není ani dětské hřiště, obchod či sportoviště. Kdo tam asi bude chtít bydlet, když i panelová sídliště jsou lepší? To je jako vyšité pro obchod s chudobou nebo jako noclehárna pro zahraniční dělníky. Dnes se běžně novostavby pro tyto účely používají.“

Ekonom Štěpán Matek k tomu dodává: „Možná se to zdá u nové zástavby jako přílišné strašení. Jenže zvlášť v průmyslových městech se dnes pro ubytovny používají i novostavby. V Jablonci už máme za sebou jiný podobný pokus v centru. Ono se to totiž i u nové výstavby vyplatí. Když ubytováváte dělníky z Asie, kteří pracují na směny, tak můžete na jedné posteli protočit dva i tři. A když cílíte na doplatky na bydlení, tak nájmy můžete zvýšit na úroveň, na kterou ani nižší střední třída nemá. A na bydlení pro vyšší střední třídu je ten projekt moc nekvalitní. I v paneláku ve Mšeně se žije mnohem lépe.“

„Dalším problémem je, že návrh prodeje je postaven tak, že hotová veřejná prostranství nebudou převedena do vlastnictví města. V takové situaci hrozí buď to, že budoucí vlastník celé území uzavře, čímž znemožní sousedům a především jezdcům s koňmi z jízdárny přístup na Prosečský hřeben, anebo si město přístup vymůže vyhláškou a vlastník bude mít nárok na to, aby mu město platilo nájem,“ doplňuje Lenka Opočenská, lídryně Společně pro Jablonec.

Problematický je i přístup města k různým zájemcům o koupi. Po minulém developerovi byly před odsouhlasením prodeje ze strany města požadovány Výborem pro územní plánování a rozvoj a Výborem pro hospodaření s majetkem města úpravy projektu. Když však projekt koupil od původního developera ten současný, najednou je na stole prodej bez podmínek. To je velmi neférové a odporuje to zásadě rovného přístupu k různým firmám.

„Naším cílem není zástavbu zablokovat, ale docílit takových právně závazných úprav, aby projekt nabídl kvalitní bydlení a pro město byl přínosem, nikoli rizikem. Materiál by proto měl být z jednání zastupitelstva stažen, dopracován a poté znovu předložen,“ shrnuje stanovisko zastupitelského klubu Společně pro Jablonec jeho předseda Petr Klápště.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peštová (ANO): Je otázkou, jestli se České republice nevyplatí raději platit pokuty

15:14 Peštová (ANO): Je otázkou, jestli se České republice nevyplatí raději platit pokuty

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…