„Díky tradici chemické výroby v regionu a díky zapojení odborníků z ústecké univerzity má Ústecký kraj obrovský potenciál pro výrobu, skladování a využití vodíku jako zdroje čisté energie,“ říká 1. náměstek hejtmana Martin Klika.
Jednání na toto téma byla zahájena již v roce 2018 pod záštitou Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje (HSR-ÚK) v úzké spolupráci s krajskou samosprávou a Inovačním centrem Ústeckého kraje. Aktuálně je připraveno Memorandum všech zainteresovaných subjektů s jasným společným cílem – rozvoj komplexního využití vodíku jako zdroje čisté energie. Statutární města podporují rozvoj nízkoemisní a bezemisní dopravy a k Memorandu přistupují s vlastními projekty, které se zaměřujíc na rozvoj vodíkové infrastruktury.
„Kvalita ovzduší a zajištění čistých zdrojů energie je důležitým tématem spojeným s územím strukturálně postižených/uhelných regionů. Je proto logickou součástí programu RE:START. Ještě v tomto roce rozdělí Ministerstvo pro místní rozvoj právě v rámci programu RE:START pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj téměř dvě miliardy korun na nákup nízkoemisních vozů veřejné dopravy, tedy i těch s vodíkovým pohonem. Potenciál využití vodíku je ale mnohem širší a patří mezi strategické projekty restrukturalizace, které byly představeny i při nedávné návštěvě Evropské komise v regionu. I nadále budeme zajišťovat dotační zdroje na rozvoj čisté energie, vznik silného partnerství regionálních aktérů vítáme“, říká Gabriela Nekolová, národní manažerka programu RE:START.
Záměr je z pohledu ČR unikátní v tom, že v rámci jednoho kraje nabízí celkový uzavřený okruh od využití především již v kraji existujících výrobních kapacit vodíku, přes jeho zpracování, distribuci, vybudování plnících stanic až po rozvoj v rámci bezemisní dopravy ale i v dalších odvětvích. Neoddělitelnou součástí je kapitál výzkumných a vzdělávacích kapacit místních vysokých škol a výzkumných center.
Smyslem této spolupráce desítek partnerů je zrealizovat vzájemně provázané aktivity a projekty, které z Ústeckého kraje vytvoří centrum rozvoje vodíkové ekonomiky. Počítá se také s podporou vládního programu RE:START, který slouží právě k transformaci strukturálně postižených/uhelných regionů. Právě v rámci RE:STARTU je aktuálně vyhlášena výzva na podporu čisté mobility, z níž mohou být pořízeny i vodíkové autobusy. V nejbližších dnech bude vyhlášena také veřejná soutěž na podporu výzkumu v oblasti energetiky. Na jednání proto nechyběli zástupci Ústeckého kraje, vysokých škol, měst, významných regionálních firem, ale také Ministerstva pro místní rozvoj.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV