Klsák (STAN): Chvála našeho malého kraje

08.03.2022 6:32 | Komentář

Bývalý premiér Andrej Babiš nikdy nešetřil kritikou našeho Karlovarského kraje. Karlovarský kraj je sice v České republice jeden z nejmenších, ale má svoji hrdost. Kritická slova „Úplně nejhorší historicky ve všem“ vyvolala svého času recesistický ohlas, jenž ve společnosti rezonuje dodnes a pravděpodobně silně ovlivnil i výsledky následných krajských voleb.

Klsák (STAN): Chvála našeho malého kraje
Foto: Karlovarská občanská alternativa
Popisek: Mgr. Jiří Klsák

Karlovarský kraj je v jistých kruzích skutečně odepisován, život tu pro mnohé nemá perspektivu, obyvatelstvo nás dokonce ve velkém opouští, ale přitom vnímavému obyvateli kraj nabízí takové hodnoty, na které může být, a také často bývá, více než pyšný. Je pochopitelné, že musí řešit své problémy, k těm současným patří například nucený (ale potřebný) útlum těžby nerostných surovin, zejména uhlí, a s tím související možné ztráty pracovních příležitostí a životních jistot.

Naopak naší chloubou je převládající neporušená příroda a historické památky, připomínající naši velice pestrou minulost. A nesmíme zapomínat na klasické lázeňství, postavené na bohatých přírodních zdrojích. Náš kraj dokáže uzdravovat po všech stránkách, lidé tu nacházejí potřebný klid v hlubokých hvozdech, památky na starou důlní činnost, staré hrady a noblesní zámky lákají návštěvníky k poznávání minulosti, tradiční lázeňská péče ozdravuje ducha i tělo. Není jistě jen pouhá náhoda, že náš kraj se dostal i na prestižní Seznam světového dědictví UNESCO. Od roku 2019 je zapsán Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří společně s německou stranou, dokumentující hornickou minulost vzkvétající v těchto končinách od pozdní gotiky až do nedávné současnosti. Ne vždy totiž šlo jen o těžbu stříbrných rud, jež kulminovala v období renesance a raného baroka, společně s rozvojem dodnes výjimečně zachovaných bohatých hornických měst, z nichž Jáchymov byl ve své době druhým nejlidnatějším městem v tehdejších Čechách.

Temnější stránku pak reprezentuje těžba uranových rud, zejména po 2. druhé světové válce, kdy těžké chvíle v nelidských podmínkách při získávání rudy prožívaly stovky válečných zajatců, ale zejména tisíce nevinně odsouzených politických vězňů po roce 1948. Od roku 2021 jsou na prestižním Seznamu UNESCO i Slavná lázeňská města Evropy, kde mezi elitou evropských lázeňských měst ze sedmi států hrají důležitou roli i města tzv. Lázeňského trojúhelníku, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Důvodem jejich zapsání jsou jedinečné přírodní zdroje, umožňující kontinuálně od 18. století lázeňskou léčbu vysoké kvality.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpánek (Trikolora): Tři roky ukrajinské války aneb Až do posledního Ukrajince

22:14 Štěpánek (Trikolora): Tři roky ukrajinské války aneb Až do posledního Ukrajince

Od začátku ukrajinské války uplynuly tři roky. Je to příležitost připomenout si, proč, jak, kvůli ko…