Právě to bylo tématem debaty pořádané pirátskou poslankyní Klárou Kocmanovou ve spolupráci s Nadačním fondem ONE HEART. Význam welfare zvířat a jeho dopad na kvalitu potravin, byznys i veřejnost potvrdili zástupci zemědělců, odborné veřejnosti i státní správy.
„K modernímu zemědělství welfare zvířat neoddělitelně patří. Zájem zákazníků o produkty ze šetrných chovů roste. Dobrý život zvířat není luxus ani utopie. Měl by to být standard, který má smysl neustále zlepšovat – a to nejen na malých farmách, ale i ve větších provozech a velkochovech,“ uvedla Klára Kocmanová.
V rámci diskuze se zemědělci i odborníci shodli, že jednou z největších bariér pro rozvoj welfare je absence tzv. labelingu – tedy systému označování potravin podle způsobu chovu. Ten by umožnil zákazníkům snadno rozpoznat, zda produkt pochází z chovu respektujícího pohodu zvířat, nebo ne. Kvůli chybějícímu značení jsou pak čeští producenti v nevýhodě vůči levnějším dovozům - byť často produkovaným v horších podmínkách pro zvířata. Welfare zvířat přitom zajímá 84 % Evropanů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV