Legií bojujících za náš samostatný stát, legií, které se po ruské bolševické revoluci musely vydat na strastiplnou anabázi přes celou Sibiř až do Vladivostoku.
Ne, bitvu u Zborova nám nepřipomíná státní svátek. Její tichou připomínkou však je samotná existence našeho státu – a to není málo. Naši legionáři riskující smrt či zmrzačení připravili půdu pro vznik Československa. Proto bychom si právě v tento den měli připomínat význam jejich odhodlání a oběti.
Bitva u Zborova však nese ještě jedno, mnohem hlubší, poselství. Často říkáme, že jsme národem Švejků, že armáda nám stejně nikdy k ničemu nebyla. Jak absurdně tato klišé působí tváří v tvář historii československých legií – naší armádě, která existovala dříve, než vznikl náš stát. Náš stát nevybojovali Švejci, nýbrž naše armáda – legie. Omlouvat nezájem politických elit o armádu a obranyschopnost naší švejkovskou historií je nejenom mylné, je to především obrovská urážka všech padlých a zmrzačených legionářů.
Bohužel si stoleté výročí bitvy u Zborova připomínáme v situaci, kdy naše armáda živoří na okraji politického zájmu, kdy na obranu dáváme jedno procento HDP, kdy politické elity sice o obraně rády mluví, ale jen málo konají.
Pro nás Realisty není existence našeho státu samozřejmostí – naopak. Sté výročí bitvy u Zborova proto vnímáme nejen jako historický milník, ale především jako výzvu a závazek začít se starat o naši armádu - dědice hrdinů od Zborova.
Jan Kofroň expert na obranu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV