V sobotu uplynul přesně rok od začátku korupční kauzy Evropského parlamentu, tzv. Katargate. Pirátským europoslancům se od té doby podařilo do nových pravidel na různých úrovních parlamentu prosadit několik zásadních změn. Jde především o větší transparentnost, ať už se jedná o schůzky s lobbisty či vykazování rozpočtu. Piráti by ale rádi šli ještě dál.
„Už neplatí, že si lobbisti mohou ‚trajdat‘ po Evropském parlamentu, jak se jim zlíbí. V předsednictvu se mi podařilo prosadit, že pokud se chtějí zúčastnit akce v prostorách Parlamentu, musí být zaregistrováni v registru lobbistů. Rozšířila se také povinnost pro europoslance a jejich asistenty zveřejňovat informace o schůzkách s lobbisty. Aby bylo vždy jasné, kdo koho a kvůli čemu lobboval. Nová pravidla se dotknou také bývalých europoslanců. Pro ty jsme zavedli půlroční lhůtu ‚na vychladnutí‘, během které nebudou moct lobbovat. Já bych sice osobně podpořil delší omezení, jsem ale rád za posun správným směrem,“ komentuje nová pravidla europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.
„Kauza Katargate byla obrovskou ránou pro důvěru evropských občanů v unijní instituce a zároveň posloužila jako vhodná berlička pro krajní pravici, která ji zneužívá pro své euroskeptické kampaně. Buďme upřímní, evropské orgány mají v boji proti korupci ještě stále co dohánět,“ doplňuje europoslanec Mikuláš Peksa, který na nových pravidlech pracoval ve výboru pro rozpočtovou kontrolu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV