Navrhuje, aby politici všech členských zemí nesměli v době výkonu funkce vlastnit více než 25% podíl v libovolném médiu, a to ani skrze svěřenské fondy. Zákon by se tak dotknul mimo jiné i současného poslance Andreje Babiše. Kromě toho požaduje Kolaja také vznik transparentního registru skutečných vlastníků sdělovacích prostředků.
„V Evropě jsme svědky nebezpečného prorůstání politické moci do médií. Například v Maďarsku je situace kritická a jisté náznaky pozorujeme i v Česku. Nezávislá a kvalitní média jsou ale pro zdravě fungující demokracii naprosto klíčová,” vysvětluje pirátský europoslanec Kolaja, který na Aktu pro svobodná média pracuje ve Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO).
Kolaja představil k původnímu dokumentu Evropské komise skoro osmdesát pozměňovacích návrhů, které nyní na svém webu zveřejnil Evropský parlament. V nich usiluje kromě zákazu vlastnictví médií pro aktivní politiky taky o vytvoření evropské databáze vlastníků médií.
„V jednotném registru by byly uvedeny nejen informace o skutečných vlastnících sdělovacích prostředků, ale také o dalších možných vlivech na práci novinářů, jako je podíl majitele v jiných společnostech. To je klíčové pro akademiky, aktivisty, ale i běžné občany. Každý se bude moci podívat, zda má majitel jiné zájmy, za které bojuje,” říká Kolaja.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV