Podle pirátského europoslance Marcela Kolaji tak Parlament na návrh Pirátů zamezil plošnému šmírování, které prosazuje Evropská komise, a jasně ukázal, že stojí na straně občanů.
„Evropská komise navrhla v legislativě pro ochranu dětí plošné šmírování komunikace lidí v Evropě. Podoba legislativy, na které jsme se shodli, dává Komisi jasnou stopku, protože plošné šmírování odmítá. Ukazujeme, že přes nás, jako jediný přímo volený orgán, špehování prostě neprojde,” vysvětluje europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja, který na legislativě již rok pracuje.
Kompromisu po dlouhodobém úsilí Pirátů dosáhli vyjednavači z klíčového výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE). Jedním z vyjednavačů je také německý pirátský europoslanec Patrick Breyer.
„Původní návrh umožňuje nařídit plošnou kontrolu zpráv. To Evropský parlament odmítá. Skenování soukromé komunikace bude moci nařídit jen soudce, a to u konkrétních podezřelých. Ochránili jsme také koncové šifrování soukromých zpráv. Původní návrh ho chtěl de facto zrušit, což by bylo jako posílat dopisy bez obálek, aby si je pošťák mohl před doručením přečíst. Už nikdy bychom si nemohli být jistí, že naše zprávy nečte i někdo jiný,” dodává Kolaja. Europoslanci se postavili také proti bodu, který by nezletilým zakázal používání komunikačních aplikací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV