„Od začátku říkáme, že covid certifikát nesmí být nástroj, jak někoho diskriminovat. Proto doufám, že i národní vlády budou nakonec souhlasit s pozicí Evropského parlamentu, podle které mají být testy na covid-19 zdarma. Očkování je přeci také zadarmo,“ vysvětluje pirátský místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.
Pokud by Česko i navzdory schválenému nařízení antigenní testy zpoplatnilo, hrozila by mu podle Kolaji žaloba. „Evropská komise by mohla s Českou republikou zahájit tzv. řízení o nesplnění povinnosti, které by v poslední fázi mohlo skončit i sankcemi,“ varuje Kolaja. Ten zároveň připomíná, že také veškeré národní certifikáty, které členské státy zavedou například pro vstup do restaurací, musí být podle nařízení propojitelné s evropskou variantou. „Cílem je vyhnout se opět diskriminaci ale i fragmentaci, a mít silnou evropskou ochranu údajů, kterou společný certifikát i díky našemu tlaku nakonec zaručuje,“ dodává.
Nařízení dosud není v platnosti, ještě ho musí schválit členské státy a europarlament v trialogu. Očkovací centra a lékaři by měli očkovací pasy začít vydávat v červnu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV