Podobně jako Václav Klaus chce konce svého prezidentského mandátu využít k udělení milostí či nařídit, aby se trestní stíhání vůbec nekonalo. Václav Klaus přesně před deseti lety udělil amnestii mnoha miliardovým podvodníkům, kteří okradli spoustu lidí.
Miloš Zeman nyní uděluje milosti svým kamarádům nebo politicky blízkým lidem. To je jasné zneužití jeho pravomoci a odporuje to tomu, co původně sliboval, že milost udělí jen z humanitárních důvodů.
Jsem přesvědčená, že to je dáno dvěma důvody. Jednak osobou prezidenta. Pokud je zvolen prezidentem někdo, kdo nectí principy právního státu, nerespektuje rozsudky a rovnost občanů před zákonem, pak se nemůžeme divit. Na druhé straně, zákony by měly obsahovat pojistky právě pro situace, kdy je zvolen někdo, kdo bude mít pokušení zneužívat svou funkci, porušovat principy právního státu a zajistit někomu neoprávněné výhody.
Proto chci v Senátu prosadit, aby se v Ústavě konečně zakotvilo, že prezident nese odpovědnost za výkon své funkce a může být za porušení zákonů stíhán. Také musí být reálně možné, aby byl z funkce odvolán na základě rozhodnutí Ústavního soudu, což bylo od zavedení přímé volby prezidenta velmi ztíženo. Za druhé udělení milostí by mělo být podmíněno kontrasignací tak, aby to musel spolupodepsat premiér.
Pokud velkou pravomoc dáme jen jednomu člověku, ke kterému se chováme jako k nějakému monarchovi, pak tuto pravomoc prezident dříve či později zneužije.
Cesta k nápravě tedy nespočívá jen ve volbě kvalitnějšího a důstojnějšího prezidenta, než je ten současný. Ale také ve změně přístupu k němu. Prezident v demokratickém právní státě není monarcha a musí vědět, že může být ze své funkce i odvolán a že je za své činy odpovědný!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV