Koudelka (ČSSD): Babiš přiznává chyby

31.12.2018 13:54 | Zprávy

Andrej Babiš je úspěšný politik. Jinak nelze hodnotit člověka, který založil stranu roku 2012, za rok s ní skončí v poslaneckých volbách druhý, stane se ministrem financí a v dalších volbách 2017 vyhraje a stane se premiérem.

Koudelka (ČSSD): Babiš přiznává chyby
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Každý se však dopouští chyb. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Některé chyby si Andrej Babiš uvědomil.

1. Preference byrokracie před demokracií

Babišův nástup do politiky v období 2012-13 se kryje s obdobím, kdy bylo módní útočit na tradiční demokracii. Veřejný prostor byl plný útoků na volené politiky. Budou-li však zbavení moci volení politici, moc se přesune k nevoleným, neodpovědným, jmenovaným úředníkům a jiným funkcionářům. Lidé jsou dobří či špatní bez ohledu, zda jsou politici, soudci či úředníci. V každé skupině jsou lidé obětaví, schopní, hloupí a všehoschopní. Moc bude vždy, ať ji drží volení politici či jmenování úředníci.

Též Andrej Babiš po pádu Nečasovy vlády naskočil na vlnu útoků na politiky. V rámci Sobotkovy vlády protlačil roku 2014 služební zákon, který přesunul personální moc v ministerstvech z ministrů do rukou byrokraticky jmenovaných státních tajemníků, kteří mohli být místa zbaveni jen v kárném řízení. Došlo k přesunutí personální moci na úřadech do nedemokratického příšeří úřednické elity. Sám Babiš poznal, že do jmenované funkce se může dostat ten, kdo je neschopný a je třeba jej vyměnit. Má-li být vláda efektivní, musí mít kontrolu nad mocí, kterou mají ministerstva vykonávat a to včetně personální oblasti. Může nastat situace, že ministr si nerozumí se státním tajemníkem, jehož zdědil po předešlé vládě, který může blokovat ministrovu politiku, aniž by však spáchal kárný delikt. Přitom ministr byl jmenován voleným prezidentem a v rámci vlády má důvěru volené Poslanecké sněmovny. Demokratickou legitimitu má ministr, ne státní tajemník.

V demokracii mají vládnou volení, ne jmenovaní. Při přijetí zákona o státní službě bylo každému, kdo zná britský seriál Jistě pane ministře, zřejmé, že jde o pokus z volených politiků udělat nálepky, za které se ukryjí skuteční držitelé moci - úřednická aristokracie. Vláda má demokratickou legitimitu a je pod veřejnou kontrolou. Dojde-li ke sporům mezi ministrem a státním tajemníkem, je správné, aby spor rozhodla vláda odvoláním státního tajemníka. Vláda nevolené a neodvolatelné byrokracie narušuje princip demokracie - vládu na čas. Budou-li držet moc nevolení tajemníci, budou se měnit ministři jako figurky, skuteční držitelé moci na ministerstvech však ne. Proto Babišova vláda v roce 2018 navrhla změnu Babišova služebního zákona z roku 2014, aby mohla na ministerstvech odvolat státní tajemníky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Kuba: Ocenění medailisty z her XI. zimní olympiády dětí a mládeže ČR

22:31 Hejtman Kuba: Ocenění medailisty z her XI. zimní olympiády dětí a mládeže ČR

Medailisty z XI. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2025 přijali a ocenili ve středu 19. února předst…