Koudelka (Trikolora): Covidistická pražská policie, vyžadující testování, musí platit

07.06.2022 21:45 | Zprávy

Pravomocný rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 4 z 25. 5. 2022, 7C 171/2021-61, přikázal Krajskému policejnímu ředitelství v Praze zaplatit náhradu platu civilním zaměstnancům.

Koudelka (Trikolora): Covidistická pražská policie, vyžadující testování, musí platit
Foto: hns
Popisek: Zdeněk Koudelka byl i kandidátem na ústavního soudce

Ti se odmítli testovat na covid a zaměstnavatel jim zakázal přístup na pracoviště. Šlo o dobu září – listopad 2021, kdy testování na covid nenařizovalo mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví. Avšak někteří zaměstnavatelé vyžadovali toto testování o své vůli, přestože testování nenařizoval žádný právní předpis, ani s ním zaměstnanci nevyslovili souhlas v pracovní smlouvě. Tak tomu bylo například v České spořitelně, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže i Krajském policejním ředitelství v Praze. Někde se zaměstnanci nezalekli.

To je případ dvou civilních zaměstnanců Policie ČR v Praze. Poté, co jim byl zakázán vstup na pracoviště, a nebyla poskytnuta náhrada platu, se obrátili na soud. Obvodní soud uvedl, že zaměstnavatel může nepřidělovat práci a to i bez udání důvodu, ale musí poskytnout náhradu mzdy. Zaměstnanci, kteří se netestovali, neporušili žádnou právní povinnost, byli připraveni k výkonu práce a bylo rozhodnutím zaměstnavatele, že jim zakázal vstup na pracoviště. Šlo tedy o překážku v práci na straně zaměstnavatele a ten jim musí vyplatit náhradu mzdy ve výši průměrného platu.

Je to smutný příklad toho, jak krajské policejní ředitelství v čele s generálem Tomášem Lerchem, se chovalo ke svým zaměstnancům i policistům. Ani samotné Ministerstvo zdravotnictví po zavedení povinnosti testování zaměstnanců v listopadu 2021 neznemožňovalo netestovaným výkon práce, ale jen je chtělo nahlásit krajským hygienickým stanicím. Paradoxem je, že generál Lerch byl povýšen na prvního náměstka policejního prezidenta.

Na druhou stranu je světlem v tunelu, že soudy se zastanou práv zaměstnanců. Kdo byl v podobné situaci, a po odmítnutí testování mu byl znemožněn výkon práce a nebyla poskytnuta náhrada mzdy, se může dovolat svého práva u soudu. Promlčecí doba je 3 roky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš (ANO): Pane premiére, za vaší vlády se ten rozdíl ve mzdách zvětšil

14:07 Babiš (ANO): Pane premiére, za vaší vlády se ten rozdíl ve mzdách zvětšil

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k prohlášení premiéra Fialy o dorovnání…