Voda je předmětem byznysu, který bez větší námahy a investic velice vydělává především zahraničním firmám, které vyvádí zisky do zahraničí. Získejme proto znovu kontrolu nad distribucí vody. To, že někteří politici dopustili, aby tato strategická surovina šla cestou soukromého byznysu, je nehorázné. Distribuce vody je z podstaty monopolní, tudíž nejde o žádné tržní prostředí. Navíc se dostala na mnoha místech do zahraničních rukou, aby tvořila jednoduchý zisk, jenž jde z peněženek nás všech.
Tyto peníze pak formou dividend končí třeba ve Francii, jak je tomu u známé firmy Veolia. Je trestuhodné tento stav tolerovat a nezměnit ho. Je nutné, aby se stát, města a obce snažily zrevidovat smlouvy a navrátily hospodaření s vodou pod svoji kontrolu. Ušetříme tím občanům mnoho peněz. Navíc soukromé společnosti mají tendenci neinvestovat do obnovy infrastruktury vodovodů a kanalizací. Jejich přirozený zájem jsou co nejmenší náklady a co největší zisky. Proto budeme i nadále tlačit na revizi dlouhodobých nevýhodných smluv. Aktuálně jsme si mohli přečíst statistiku, že za minulý rok odteklo do zahraničí na dividendách rekordní množství miliard z České republiky.
Součástí tohoto je právě i byznys s vodou. Jsou to peníze, které nám pak chybí na důchody, investice, podporu rodin nebo právě do vodovodní infrastruktury. Toto téma je potřeba otevírat a tam, kde budeme mít díky důvěře občanů dostatečnou sílu, prosadíme, aby voda jako základ existence byla zpátky pod veřejnou správou. Neboť se rozhodně postupně stává strategickou surovinou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV